chrome firefox opera safari iexplorer

Сьогодні День української писемності та мови

09 листопада 2010 о 00:01

День української писемності та мови – державне свято, яке щороку відзначається в Україні 9 листопада. За православним календарем — це день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця.

Це свято встановлено 9 листопада 1997 року Указом Президента № 1241/97 «Про День української писемності та мови» на підтримку «ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства».

Традиційно, в День української писемності та мови покладають квіти до пам'ятника Несторові-літописцю, відзначають найкращих популяризаторів українського слова, заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою, проводять регіональні тематичні конкурси тощо.

Цьогоріч, з-поміж інших заходів, 9 листопада:

О 10.00 в залі колегії Міністерства освіти і науки відбудеться урочисте нагородження викладачів вищих навчальних закладів – переможців конкурсу «Кращий викладач української мови у вищих навчальних закладах України».

На захід запрошено голів методичних об’єднань викладачів філологічних дисциплін ВНЗ, переможців конкурсу, членів журі та оргкомітету конкурсу. Всеукраїнський конкурс «Кращий викладач української мови вищого навчального закладу України» запроваджено у 2009—2010 навчальному році з метою виявлення і підтримки творчої праці викладачів української мови, підвищення їх професійної майстерності, популяризації педагогічного досвіду викладачів, підвищення якості підготовки фахівців з дисципліни, сприяння утвердженню української мови, піднесення її престижу серед студентської молоді.

О 16:10 відбудеться Всеукраїнський диктант національної єдності (перша та третя програми Українського радіо).

Диктант проведе доцент Київського університету імені Б.Грінченка, автор шкільних підручників з української мови та літератури Олександр Авраменко. Традиційно, диктант складатиметься з 100-120 слів. Учасники, які напишуть диктант без помилок, будуть відзначені призами: радіоприймачами, книгами, компакт-дисками із унікальними записами Українського радіо.

О 18.00 розпочнеться каліграфічно-хороводно-вогняний флешмоб «Відчуй смак рідної мови» (Майдан незалежності).

Це акція солідарності на захист української мови. Серед організаторів Рух добровольців «Простір свободи», Громадянський рух «Відсіч», Громадська кампанія «Новий громадянин» та ін. Мистецьке дійство пройде на Майдані незалежності зі свічками, смолоскипами й відкритим серцем… Акція пройде під державними прапорами, без партійної символіки. Спроба використання партійних прапорів, банерів тощо буде розцінюватися як провокація.

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути