chrome firefox opera safari iexplorer

Тривалість життя в Україні суттєво скоротилася

05 листопада 2010 о 15:40

Україна потрапила в дев’ятку держав, де очікувана тривалість життя нижча показників 1970-х років.

Про це йдеться в оприлюдненій напередодні ювілейній 20-й доповіді Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) «Реальне багатство народів: шляхи розвитку людини».

Лише в дев’яти країнах світу очікувана тривалість життя впала нижче показників 1970-х. Шість із них – країни Африки на південь від Сахари. Ще три – Білорусь, Україна та Росія, констатують в ООН.

Автори доповіді зазначають, що багато країн добилися значних результатів у сфері очікуваної тривалості життя. Середня тривалість життя збільшилася приблизно на шість років у період між 1970-ми і 1990-ми роками і на чотири роки за два наступних десятиліття.

Найсуттєвіше очікувана тривалість життя збільшилася за період із 1970 року в арабських державах – більш ніж на 18 років. У деяких країнах, що розвиваються, – приміром, у Чилі та Малайзії – показники смертності на 60% нижчі, ніж вони були 30 років тому.

Зниження прогнозованої тривалості життя в шести країнах Африки на південь від Сахари автори доповіді пов’язують із епідемією ВІЛ.

У доповіді зазначається, що скорочення очікуваної тривалості життя в Україні, Росії та Білорусі торкнулося, в першу чергу, чоловіків. Про причини цього явища йдуть серйозні дебати. При цьому відзначають зростання масштабів алкоголізму та стреси, пов’язані з переходом до ринкової економіки й високою інфляцією, безробіттям і невпевненістю в завтрашньому дні.

Так, одне з досліджень виявило, що в період між 1990 і 2004 роками у 21% і 25 тис. чоловіків, які померли в Сибіру, причиною смерті називалася майже смертельна концентрація етанолу в крові.

Нагадаємо, в складеному ООН світовому рейтингу людського розвитку, до якого увійшли 169 країн, Україна посіла 69-е місце, на одну сходинку випередивши Іран. За даними рейтингу, в Україні середня тривалість життя становить 68 років, тривалість освіти 11 років, ВВП – понад 6 тисяч доларів на душу населення.

2 листопада

Інші дати
2 листопада відзначають: 
  • Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів
Розгорнути
Народився Антін Манастирський
(1878, с. Завалів, Тернопільська область – 1969) – український художник, графік. Автор творів «Портрет матері», «Портрет Т. Г. Шевченка», «Автопортрет», «Запорожець», «Паламар», «На водопої», «На могилі», «Ой під гаєм, гаєм», «Прощавайте, товариші», «Вчора і сьогодні».
«Все життя я мріяв, щоб думи мої, які я втілював у своїх картинах, були близькі і зрозумілі народові». (Антін Манастирський)
Розгорнути
Народився Остап Грицай
(1881, с. Княжпіль, Львівіська область – 1954) – український поет, літературознавець, перекладач. Автор соціально-психологічної поеми «Утеча Олекси Перхуна», циклів новел філософського та релігійного змісту, численних літературно-критичних статей про українських та західноєвропейських письменникі, здійснив німецький переклад «Слова о полку Ігоревім» та понад 30 поезій Т.Шевченка.
Розгорнути
Народився Олександр Білецький
(1884, м. Казань, Росія - 1961) - літературознавець, академік. Тривалий час очолював Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка АН УРСР.
Розгорнути