chrome firefox opera safari iexplorer

Софійський собор можуть віддати Московському патріархату

26 грудня 2010 о 15:35

Головну складову заповідника «Софія Київська» — Софійський собор — можуть передати Лаврському заповіднику, який, у свою чергу, може повністю перейти у власність Української православної церкви Московського патріархату.

З відповідної пропозицію виступила на засіданні Гуманітарної ради (дорадчий орган при президентові) заступник глави Адміністрації глави держави Ганна Герман, пише «Газета по-київськи».

«Мова йшла про те, щоб кошти, які виділяються на обидва пам'ятники, перерозподілити і зосередити в одних руках. У чиїх саме — ще належить вирішити. Не секрет, що Московський патріархат дуже би хотів поширити свій вплив і на Софію», — розповів Кость Бондаренко, директор Інституту проблем управління ім. Горшеніна, член Гуманітарного ради.

Він наголосив, що ідею об'єднати заповідники члени Гуманітарного ради не підтримали, але вона ще буде обговорюватися.

Варто при цьому нагадади, що у липні, напередодні візиту патріарха Кирила до Києва, митрополит Володимир направив листи до вищого керівництва країни з проханням дозволити проводити у Софії щоденні служби.

Зараз «Софією Київською» опікується Мінрегіонбуд. Заповідник не використовується в релігійних цілях, у ньому ведеться лише наукова і реставраційна робота. Натомість чимала частина площі Лаври – «нижня» територія, перебуває у віданні Української православної церкви Московського патріархату.

Заповідники об'єднує майже тисячолітній вік деяких споруд, архітектурний стиль і загальний охоронний номер у списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

«До списку ЮНЕСКО „Києво-Печерська Лавра“ та „Софія Київська“ входять під одним охоронним номером 427, але є різними заповідниками. Їх слід об'єднати, оскільки вони були включені як пам'ятники архітектури одного періоду Київської Русі», — переконана архітектор Лариса Скорик, член Гуманітарного ради.

Водночас гендиректор заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська переконана, що об'єднання заповідників під Міністерством культури означає «знищення всіх напрацювань».

«Музейна робота дуже важлива, але не варто забувати, що пам'ятники розташовані в агресивному міському середовищі, і на чолі має стояти їхнє збереження. У Мінрегіонбуді їм забезпечено спостереження за участю високопрофесійних архітекторів, будівельників, реставраторів», — пояснила вона.

25 листопада

Інші дати
Народився Микола Пирогов
(1810, м. Москва, Росія – 1881) – видатний хірург та анатом, педагог. Засновник воєнно-польової хірургії. В розквіті творчих сил усамітнився в своєму невеликому матку «Вишня» неподалік Вінниці, де організував безкоштовну лікарню.
Розгорнути
Народився Іван Нечуй-Левицький
(1838, с.Стеблів, Черкаська область - 1918) — український прозаїк, перекладач. Автор творів «Микола Джеря», «Кайдашева сім»я»...
«Українська жизнь - то непочатий рудник, що лежить десь під землею, хоч за його вже брались і такі високі таланти, як Шевченко; то безконечний матеріал, що тільки ще жде робітників, цілих шкіл робітників на літературному полі». (Іван Нечуй-Левицький)
Розгорнути
Народився Клим Поліщук
(1891, с. Краснопіль, Житомирська область – 1937) – український письменник, публіцист, автор історичних романів «Гуляйпільський батько», «Отаман Зелений».
Розгорнути