chrome firefox opera safari iexplorer

7 березня: це цікаво знати

07 березня 2011 о 00:03

Всяка їжа i пиття смачнi й кориснi, але треба знати час, мiсце, мiру й особу.
Григорій Сковорода

7 березня за григоріанським календарем 66 день року. До кінця року залишається 299 днів.

Початок Великого посту. Перший день Великого посту колись називали жилавим понеділком. Назва походить від того, що в цей день господині пекли житні коржі — «жиляники». Крім цих коржів, ніякої страви не готували, а їли лише тертий хрін з буряковим квасом та редьку.

Інша назва «жилавого» понеділка — «полоскозуб» походить від того, що пісну страву у цей день де-ін-де запивали горілкою, щоб прополоскати зуби після Масляної аби там не залишилося чого-небудь скоромного. Господині, «полощучи зуби», пили горілку не чаркою, а новою покришкою від того горщика, в якому кашу варили — «щоб на пшениці зони не було!»

Була також третя назва для цього дня — «чистий понеділок». Чистий тому, що господині обіду не варили і їхні горщики залишалися чистими.

Цього дня підмічали погоду: «Як у чистий понеділок погода ясна, то й пшениця уродить рясна!»

За церковним календарем 7 березня відзначають віднайдення мощей мучеників, знайдених в Євгенії, а також вшановують мучеників Маврикія і 7- воїнів та преподобного Афанасія.

Іменинниками 7 березня є:
Петро, Опанас, Пилип, Федір, Анфіса.

7 березня народились:
1856 — Порфирій Мартинович, український живописець, графік, фольклорист і етнограф;
1884 — Марина Скибицька, українська та російська співачка (мецо-сопрано);
1932 – Володимир Дахно, український художник та режисер мультфільмів, лауреат Державної премії України ім. Т.Г. Шевченка.

Події 7 березня:
1573 — Іван Федорович заснував у Львові першу в Україні друкарню, про існування якої точно відомо історикам.

Чи знаєте ви, що:

  • Ще з часів Київської Русі в Україні народною мораллю засуджувалося пияцтво. Пили лише на великі релігійні й родинні свята «Питию время и мера».
  • У всі часи в народі алкоголь вважався звеселяючим засобом і вживати його варто було помірковано. Ще на рубежі ХIХ-ХХ сторіч на середнє весілля не дуже велике й не дуже маленьке, де присутнє було майже все доросле населення села, готували зо три літри горілки, а на хрестини – не більше літра. Поминки взагалі нерідко обходилися без спиртного.
  • На застіллі користувалися однією чаркою, яку пускали по колу. Зазвичай, чарка обходила коло не більше трьох разів. За цей час гості встигали поїсти, наговоритися, поспівати і з-за столу виходили майже тверезі і задоволені.

Аліна Астахова, «Рідна країна»

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...