chrome firefox opera safari iexplorer

24 квітня: це цікаво знати

24 квітня 2011 о 06:06

«Вдягла весна мережану сорочку У день святий звільнившись од турбот І підіймає волошкові очі До віщих, до церковних позолот; Душа стає в цю днину молодою, Забувши, що слова бувають злі І помняться старання добротою, На щедрому пасхальному столі».
Вадим Крищенко

24 квітня за григоріанським календарем 114 день року. До кінця року залишається 251 день.

У цьому році 24 квітня ми відзначаємо одне з найбільших свят усіх народів, що сповідують християнське вчення, — Великдень.

Починається воно після того, як, відправивши святкову літургію і обійшовши тричі церкву, священик, відкриваючи двері храму, тричі виголосить: “Христос воскрес!” і йому всі, як один дадуть відповідь: ”Воістину воскрес!”. Потім відбувається освячення пасок та крашанок. Після цього люди, йдучи додому, вже вітаються “Христос воскрес!”

З Великоднем, який у дохристиянські часи символізував пробудження природи, пов’язано багато різних повір’їв. Наприклад, колись, повернувшись з всеношної додому, господар з освяченими паскою та крашанками обходив всю домашню худобу, щоб вигнати “нечистий дух”. І вже тоді сім’я сідала до столу — розговлятися.

Залишаючи одну паску і кілька крашанок до кінця свят, іншими христосувались, тобто, вітали одне одного. Більшість з цих звичаїв збереглося й дотепер.

За церковним календарем 24 квітня вшановують мученика Антипа, преподобних Якова Желєзноборовського і Якова сподвижника його, святого Варсонофія. Мучеників Прокесса і Мартиніана, преподобного Фармуфія.

Іменинниками 24 квітня є:
Антип, Григорій, Яків.

24 квітня народились:
1803 — Олександр Духнович, український письменник, культурний діяч, педагог.
1872 – Юрій Кміт, український письменник, літературознавець, етнограф.
1920 — Дмитро Білоус, український поет, перекладач, літературний критик, громадський діяч. Лауреат Національної премії України ім. Т.Шевченка за книгу «Диво калинове».

Події 24 квітня:
1646 – укладено Ужгородську церковну унію — акт церковного об'єднання з Римом 63 закарпатських священиків Мукачівської православної єпархії. Укладено її було з умовою збереження східного обряду, правом вибору єпископа, що його Рим мав лише затверджувати і правом користування привілеями римо-католицького кліру.
1949 — у Києві урочисто відкрито літературно-художній музей Тараса Шевченка.

24 квітня святкують:

Пасху (Великдень)
Міжнародний день солідарності молоді

Чи знаєте ви, що:

У дохристиянські часи Великдень був не лише святом перемоги весни над зимою, але й святом подружньої любові та злагоди в родині.

Цього дня волхви ходили від хати до хати і сповіщали всіх: «Радуйтеся, син Божий воскрес!». На Великдень, за віруваннями слов’ян, воскресав бог життя — Сонце — і весь світ радів воскресінню, народженню любові, доброти, надії та радості життя.

Наші предки вважали, що у цей день Господь відчиняє небо і через небесні ворота приносить у людські душі очисний вогонь.

Обов’язковими атрибутами свята були коровай (сучасна паска), посипана пшоном, що символізувала народження і повноту життя, та писанка.

Аліна Астахова, «Рідна країна»

27 грудня

Інші дати
День пам’яті Мелетія Смотрицького
(1577, Хмельницька область - 1633) — світське ім'я Максим Герасимович, письменник, церковний і освітній діяч, український мовознавець, праці якого вплинули на розвиток східнослов'янських мов. Автор «Граматики слов'янської» (1619), що систематизувала церковнослов'янську мову.
«Не віра робить Русина русином, Поляка поляком, Литвина литвином, а народження і кров руська, польська і литовська». (Мелетій Смотрицький)
Розгорнути
Народився Василь Ємець
(1890, с.Шарівка, Харківська область – 1982) – бандуриста-віртуоза, бандурного майстра, історика, письменника. На своїй бандурі виконував транскрипції творів Бетховена, Чайковського, Дворжака і мріяв поставити її поруч арфи, скрипки, піаніно.
Розгорнути