chrome firefox opera safari iexplorer

Степи України знищуються новими лісами

11 травня 2011 о 11:26

Степова природна зона охоплює половину території держави. Науковці називають степ найбагатшою за кількістю видів рослин і тварин екосистемою у світі. І найменш поширеною. За даними Національного екологічного центру України, залишків первісного степу – нині менше як три відсотки від всієї території України, але зараз їх знищують, засаджуючи лісами.

Нещодавно у Луганській області переорали та засадили молодими деревами частину заповідника «Трьохізбенський степ», бо місцеве лісове господарство вважало його землю своєю власністю, повідомляють представники Всеукраїнської екологічної ліги. Зі степом, який не має заповідного статусу, це відбувається ще частіше, наводить приклади голова громадської організації «Спілка друзів природи» у Запорізькій області Сергій Івко.

«Чимало степових балок та схилів довгий час належать лісовим господарствам. І зараз там починають садити ліс, знищуючи екосистему. Зухвальство не має меж. Між райцентрами Токмак та Чернігівка була переорана і засаджена лісом величезна ділянка степу, де було безліч рідкісних рослин та водилися тварини, занесені до Червоної книги. До цього на тій ділянці степу планували створити регіональний ландшафтний парк», – каже він.

Еколог додає, що ті, хто знищують степи, свідомо заплутують землевпорядну документацію та незрідка ігнорують заповідний статус землі.

Лісівники наполягають на корисності насаджень

Утім, керівник Державної агенції лісового господарства Віктор Сівець переконаний, що ліс у степовій зоні висаджувати необхідно для підтримання екологічного балансу.

«Найбільше висаджується лісу на півдні, в центрі і на сході України. Це передовсім території, вражені ерозією, виведені із сільськогосподарського обігу, малопродуктивні землі. Вони ідуть під заліснення, бо це корисно для природи, і ліс добре почувається на таких землях», – говорить урядовець.

Раніше Віктор Сівець уже заявляв, що лісівники в кожному конкретному випадку закладання нових лісів розбиратимуться, чи доречна поява лісу в конкретній екосистемі і чи не нашкодить це реліктовим степовим ділянкам.

На півдні краще садити лісосмуги та озеленювати терикони – експерт

Проблема полягає в тому, що українське законодавство не захищає степ так, як ліс, бо не бачить у ньому джерела прибутку, і він позначається як малопродуктивні землі, пояснює експерт Всеукраїнської екологічної ліги Олексій Бурковський.

«Ми не проти збільшення лісів. Але треба правильно добирати території для них: Полісся, Карпати, північ Лісостепу Ліс там ростиме краще. Ґрунти, на яких ерозія, краще залучувати. Ми неодноразово пропонували це, бо таким чином збільшиться кількість пасовищ і отримає дешеву кормову базу українське тваринництво, половина з якого – приватний сектор. Ліс у степовій зоні варто саджати на орній землі як лісосмуги та на промислових териконах», – вважає еколог.

Експерт наголошує на тому, що міжнародні угоди, до яких долучилася Україна, забороняють знищувати одну екосистему для посилення іншої. Тому він радить відновлювати природу пропорційно: на один гектар нового лісу засівати п’ять гектарів степовими травами.

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути