chrome firefox opera safari iexplorer

У Дніпропетровську відкрили унікальну виставку про Лесю Українку

09 травня 2011 о 14:53

Виставку, присвячену відомій українській письменниці Лесі Українці, відкрили у Дніпропетровську. Матеріали експозиції розповідають про її життя та творчість, родину та зв’язки з Катеринославщиною – зокрема, про дружні стосунки з академіком Дмитром Яворницьким. Дослідники Придніпров’я виявили нові факти з біографії відомих особистостей, повідомляє «Радіо Свобода».

Таку велику виставку, присвячену Лесі Українці, у Дніпропетровську презентують уперше. Для неї зібрали різнопланові музейні експонати з різних куточків України – давній волинський одяг та рушники, фотографії, книги, картини, листи, раритетні листівки. Відвідувачам показують меморіальні речі родини Лесі Українки, розповідають про її нелегке і незламне життя.

Дослідники кажуть: Леся Українка побувала в Катеринославі лише один раз, 1891 року, коли разом із матір’ю та сестрою Ольгою подорожувала до Євпаторії. Натомість мати Лесі, Олена Пчілка, навідувалась до міста часто і навіть описала його у спогадах «В гостях у Катеринослава».

Молодша ж сестра Лесі, Ольга Кривинюк, присвятила придніпровському краєві десять років життя. Вона була лікарем за фахом, перекладачем, етнографом. Мешкаючи в Катеринославі, Ольга поєднувала медичну роботу з громадською та видавничою, тут же зберігала певний час і творчий архів Лесі.

Яворницький – натхненник Лесі Українки?

Із видатним краянином, істориком Дмитром Яворницьким Леся Українка познайомилась 1910 року, коли лікувалась у Єгипті. Після цієї зустрічі вона писала до рідні в Катеринослав: «Він завзятий дід – лазив і на піраміди, і в піраміди, і де його тільки не носило! Це в шістдесят літ і з ревматизмом…» У подарунок від Лесі про зустріч у Єгипті Яворницький одержав дерев’яну палицю та спільне фото.

Є також версія, що саме Яворницький своїми цікавими розповідями про козацтво надихнув Українку на історичну поему «Бояриня», розказав «Радо Свобода» науковий співробітник Дніпропетровського будинку-музею Яворницького Віктор Єкшов.

«У квітні 1910 року Леся Українка буквально за три дні написала поему «Бояриня». Ця поема присвячена українській історії Козацької доби. І вона єдина така у творчості Лесі Українки. Знаючи, яким натхненником був Дмитро Яворницький, як умів запалити в людині любов до рідної історії, цю версію ми вважаємо вірогідною», – каже Віктор Єкшов.

Новий факт із біографії Лесі

Науковці зазначають: із Дмитром Яворницьким родину Лесі Українки також поєднувала спільна любов до етнографії. Олена Пчілка, Леся та Ольга збирали українські народні узори, зокрема, Ольга Косач-Кривинюк замалювала зразки вишивок Катеринославщини.

Наразі також з’ясувалось, що саме у Катеринославі був надрукований підручник, який Леся Українка написала в 19-річному віці. Цей факт дослідила дніпропетровська письменниця Леся Степовичка.

«Вона писала підручник «Стародавня історія східніх народів». Ольга Кривинюк мешкала у нас, у Катеринославі, працювала патронажною сестрою, і Леся Українка пише сестрі: де б мені видати свій підручник, у Києві чи, може, ти спробуєш у Катеринославі», – розповідає письменниця.

Виставка, присвячена Лесі Українці та її родині, у Дніпропетровську зацікавлює людей різних поколінь, але особливо цікавою вона має стати для молоді, вважає відвідувачка музею пані Лідія. «Вкладають душу і серце, щоб молодь наша знала, щоб пишалась своїми письменниками, бо Лесею Українкою пишається увесь світ», – зазначила відвідувачка.

Експозицію у будинку-музеї Дмитра Яворницького можна буде побачити до кінця вересня.

21 вересня

Інші дати
21 вересня відзначають:
  • День винахідника і раціоналізатора України.
  • День фармацевтичного працівника України.
  • День миру.
  • Міжнародний день миру.
Розгорнути
Народився Леонід Кисельов
(1946, м. Київ - 1968) - український поет, прозаїк, перекладач. Посмертні збірки: "Стихи. Вірші", "Последняя песня. Остання пісня", "Тільки двічі живемо".
Розгорнути
Народився Петро Ніщинський (Байда)
Український композитор, перекладач. автор музичної картини "Вечорниці" до драми Т. Шевченка "Назар Стодоля". Перекладав твори античних класиків ("Антігона" Софокла, "Одіссея" Гомера).
Закувала та сива зозуля Раннім ранком на зорі. Ой, заплакали хлопці-молодці, Гей, гей, там на чужині В неволі, в тюрмі... Вони плакали, гірко ридали, Свою долю викликали: "Ой, повій, повій Та буйнесенький вітре, Та й понад море, Та винеси нас із кайданів, з неволі В чистеє поле, Та понеси на Вкраїну, Гей, гей, нас на Вкраїну... А на Вкраїні — там сонечко сяє, Козацтво гуляє, гуляє і нас виглядає, Нас виглядає!" По синьому морю Байдаки під вітром гуляють, Братів, щоб рятувати, Запорожці чимдуж поспішають.
Розгорнути
1648 – Богдан Хмельницький розбив польську армію в битві під Пилявцями
Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз з матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн. злотих. В результаті Пилявської битви польську армію було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.
Розгорнути