chrome firefox opera safari iexplorer

У Києві з'явиться пам'ятник Пилипу Орлику

17 червня 2011 о 13:29

У Києві спорудять пам'ятник гетьману Пилипу Орлику, який став автором першої української Конституції.

Кошти на будівництво пам'ятника буде виділено з державного бюджету. Відповідну постанову затвердив Кабінет Міністрів, повідомила прес-служба уряду.

Пилип Орлик (1672 — 1742 рр.) – гетьман України (у вигнанні) в 1710—1742 роках. Відомий насамперед як автор першої української конституції «Пакти та конституції законів та вольностей Війська Запорозького...», що регламентувала основні питання державного будівництва в Україні на початку XVIII ст.

Орлик був найдовіренішою особою і генеральним писарем гетьмана Івана Мазепи, разом з ним перейшов на бік шведського короля Карла XII та виступив проти Петра Першого у 1708 році. Після Полтавської битви Орлик емігрував до Османської імперії.

Через півроку по смерті Мазепи Орлика обрали гетьманом України у вигнанні. Обрання відбулося в присутності запорожців, генеральної старшини, козацтва а також турецького султана і шведського короля. Пізніше Карл ХІІ підписав формальний диплом, яким він затвердив Орлика гетьманом України.

На честь Пилипа Орлика названо вулицю на Липках, в привілейованому районі центральної частини Києва, на якій розташовано Верховний суд України.

27 липня

Інші дати
Володимир Воробйов
1876 – професор анатомії, член АН УРСР. Засновник школи функціональної динамічної анатомії. Створив у Харкові перший у світі «Музей становлення людини». Автор «Атласу анатомії людини» в 5 т.
Розгорнути
Володимир Маковський
1870 – український учений у галузі турбінобудування. Засновник вітчизняної наукової школи газотурбобудування.
Розгорнути
Народився Іван Гнатюк
(1929, с. Дзвинячі Тернопільської обл. - 2005) -  український поет. Автор збірок "Паговіння", "Калина", "Повнява", "Жага", "Життя", "Дорога", "Чорнозем", "Турбота" та ін.
Розгорнути
Народився Володимир Короленко
(1853, м.Житомир – 1921) — письменник, журналіст, публіцист і громадський діяч. Автор вторів «Сліпий музикант», «У поганому товаристві», «Сорочинська трагедія» та ін.
«Ні, не вихваляти треба терор, а застерігати від нього, звідки б він не виходив. І благо тій стороні, яка першою зуміє відокремитись від кривавого туману, й першою згадає, що мужність у відкритому бою може йти поряд із людяністю і великодушністю до переможеного… Історія нас розсудить…». (Володимир Короленко).
Розгорнути