chrome firefox opera safari iexplorer

Україна перетворюється на тропіки

26 липня 2011 о 11:41

Затяжна спека до 40 градусів, як минулого літа, або різка зміна погоди зі злив на суху спеку і навпаки, як це відбувалося в червні-липні цього року, роблять Україну схожою на тропічну Африку.

Варто відзначити, що на державному рівні вже готується документ з масштабною назвою: «Національний план адаптації до кліматичних змін». Про це повідомила відповідальна за зв'язки зі ЗМІ Держагентства екологічних інвестицій при Кабміні Ілона Заєць, пише Сегодня.

«Перед нами поставлено завдання — скласти „План адаптації“, — розповіли нам фахівці агентства. — Потім він буде погоджений з Мінфіном і Мінюстом.

По суті, в ньому прописане те, що слід врахувати поточні і прогнозовані зміни клімату, можливі наслідки для усіх економічних секторів. Наприклад, енергетики. Доведеться задуматися над тим, як ефективніше охолоджувати АЕС у спекотні літні місяці.

Також потрібно враховувати те, що споживання електроенергії літом через увімкнені кондиціонери практично таке ж, як і взимку, коли масово вмикаються обігрівачі. Перша версія „Плану адаптації“ може бути складена вже нинішньої осені».

За словами екологів з держагентства, швидше за все, в плані будуть прописані і рекомендації для аграріїв — яким сортам овочів і злаків віддавати пріоритет, а від яких утриматися. Наприклад, є сенс перейти на вирощування пізніших сортів пшениці. Що ж до овочів, то, за словами екологів, треба серйозно розглядати таку вигоду від потепління клімату, як можливість збору двох урожаїв в рік (наприклад, капусти, гороху, моркви і т. д.).

Старший науковий співробітник Українського гідрометеорологічного НДІ Владислав Тимофєєв говорить, що подібні до нинішніх різкі зміни погоди влітку були і 10, і 20 років тому, проте зараз вони відбуваються частіше — з періодичністю тиждень-два.

«Це означає, що влітку наш помірний клімат стає схожим на тропічний. На півдні і в Криму стало більше опадів», — розповів він.

Експерти-аграрії говорять, що у нових температурних режимах в Україні можна буде вирощувати банани, але не в промислових масштабах. «Їх вже окремі садівники вирощують в Криму», — говорить експерт агроринку "Асоціації «Українського клубу агробізнесу» Роман Сластьон.

Нагадаємо, що у найближчий тиждень синоптики прогнозують спеку по всій країні більше 30 градусів. У Криму і південних областях температура досягатиме 38 градусів, на сході, в центрі країни і в Києві — до 34, проте у вихідні трохи похолодає — до 25-28 градусів. У західних регіонах — 28-31, проте щодня дощі та грози.

Часта зміна погоди не вплине на ціни на сезонні продукти. «Овочі і фрукти і далі дешевшатимуть, аж до серпня. В середині місяця ціни стабілізуються, а починаючи з вересня підуть вгору», — прогнозує директор компанії «ПроАгро» Микола Верницкий. Завдяки вологій погоді цього року плодоносні рослини довше живуть, а значить більше плодоносять.

Джерело: ТСН
Розділи: Довкілля Здорова

24 грудня

Інші дати
День працівників архівних установ
Свято встановлено в Україні «…враховуючи значний внесок архівних установ України у розвиток вітчизняної науки і культури, інші сфери життя суспільства, необхідність подальшого вдосконалення архівної справи та на підтримку ініціативи працівників архівних установ…» згідно з Указом Президента України «Про День працівників архівних установ» від 30 жовтня 1998 року № 1200/98.
Розгорнути
Народився Спиридон Черкасенко
(1876, м. Новий Буг Миколаївської обл. - 1940)  - письменник, педагог, журналіст, освітньо-культурний діяч. Автор п'єс, історичних романів, оповідань, віршованої трагендії "Коли народ мовчить" та історичної драми "Северин Наливайко". Деякі його вірші покладені на музику та стали народними піснями.
Розгорнути
Народився Костянтин Данькевич
(1905, м.Одеса – 1984) – український композитор, піаніст, педагог. Автор балету «Лілея», опер «Трагедійна ніч», «Боглан Хмельницький», «Назар Стодоля», музики до театральних вистав та кінофільмів.
Розгорнути
Народився В’ячеслав Чорновіл
(1937, с.Єрки, Черкаська область – 1999) – літературний критик, публіцист, політичний діяч. Герой України.
«Однак шани заслуговує тільки той, хто шанує самого себе... Бо Україна починається з тебе.» (Вячеслав Чорновіл)
Розгорнути