На Закарпатті за традицією цього дня присягу археологів складають учасники експедиції з порятунку Невицького замку. 20 новачків виснажливою працею на розкопках фортеці довели — вони справжні фахівці з археології.
Слова присяги Невицькому замку народилися у його стінах майже двадцять років тому. Добра традиція прижилася. Відтоді — щороку напередодні дня археолога підлітки, які вперше приїздять до табору, проходять ритуал посвячення.
Владислав Соловйов, учасник археологічної експедиції, м. Київ: "Ну це, якби, для мене означає солодкість якихось знахідок і гіркоту праці. Це теж не дуже легко працювати: копати, всі ці камні возити".
Киянин Владислав чесно відпрацював свою зміну і здав два головні іспити: пройшов кілька кроків на штик-лопатах і провіз тачку з камінням. А ще — разом із друзями посмакував археологічного зілля з лопати.
Алла Світлинець, учасниця археологічної експедиції «Невицький замок»:"Назви немає, ми ще не придумали - ну там просто кетчуп, майонез, багато-багато перцю, солі, різні такі приправи. Ми не розкажемо усього секрету — ну, потім буде не цікаво".
Ритуалу посвячення в археологи передує велика праця. Протягом тижня підлітки живуть у наметовому містечку та працюють на розкопах підніжжя замку.
Олексій Ворона, учасник археологічної експедиції, м. Київ: "Ми хотіли щось знайти, шукали, викопували, ми коли прийшли сюди перший день, ми побачили тільки велику гору піска, а тепер її майже немає".
Олександр Дзембас, керівник археологічної експедиції «Невицький замок»: "У нас не стоит задача из каждого из них сделать археологом или такое вот, но стоит иная задача — каждый из них должен быть патриотом памятников, патриотом Украины, патриотом памятников замковой архитектуры Закарпатья. Вот это бы хотелось бы".
Лише за приблизними підрахунками, через археологічний табір порятунку Невицького замку за час його роботи пройшло більше 4-х тисяч юнаків та дівчат. Саме їхня волонтерська праця, кажуть археологи, утримує пам'ятку фортифікаційної архітектури від руйнації.