chrome firefox opera safari iexplorer

Білгород-Дністровська фортеця має стати національним заповідником

18 жовтня 2011 о 15:53

Заступник Голови ВР Микола Томенко звернувся до Прем’єр-міністра України Миколи Азарова з проханням ініціювати створення національного заповідника «Білгород-Дністровська фортеця», в рамках якого можна було б реалізувати ідею збереження фортеці, ефективних програм реставрації, і збалансованого використання її рекреаційного потенціалу.

Як відомо, в місті Білгород-Дністровський Одеської області розміщується унікальний комплекс споруд Акерманської фортеці (XII-XVIIІ ст.ст.), однієї з найбільших середньовічних фортець в Україні, яка до того ж досить добре зберегла свою первинну архітектурну структуру.

«Вчені з різних країн досліджують фортецю уже 160 років, проте до цих пір так і не прийшли до остаточного висновку щодо точного періоду та мети її будівництва. Фортеця Білгорода – це свого роду архітектурний палімпсест, вежі якої складаються з нашарування епох. Середньовічні стіни в більшості випадків є чи не єдиним історичним джерелом. В такій ситуації, особливо обережно та виважено потрібно підходити до будь-яких робіт з відновлення та реконструкції», — йдеться у зверненні віце-спікера.

На сьогодні об’єкт переданий на баланс Управління охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації і на території історико-архітектурної пам’ятки організовано комунальне підприємство «Фортеця». Саме дане управління проводить відновлювальні роботи на території фортеці, які викликають занепокоєння у фахівців та науковців.

Так, в «Українській правді» розміщена стаття щодо вандального знищення унікальної вежі 15 ст. та спорудження натомість нової без врахування історичних архітектурних аспектів. З кожною такою так званою реконструкцією фортеця втрачатиме свою ідентичність, архітектурну та наукову цінність.

Тому, на переконання Миколи Томенка, статус даної пам’ятки в Україні до цих пір не відповідає її значимості для світової культури. У зв’язку з цим було би доречним в уряді розглянути питання щодо ініціативи створення національного заповідника «Білгород-Дністровська фортеця».

«Рідна країна»

27 квітня

Інші дати
Народився Олександр Беретті
(1816, м.Петербург, Росія – 1895) – український та російський архітектор, син Вікентія Беретті. Участник проектування Володимирського собору в Києві. За проектами Олександра Беретті збудовано 23 будівлі в ряді міст України. За проектами його батька Вікентія Беретті (14.06.1781 – 1842) в Києві збудовані будівлі Київського університету, обсерваторії і інституту благородних дівиць (нині Жовтневий палац).
Зелена піна лісу молодого Дрімотно плеще, як на морі шум. Блакитні тіні впали на дорогу, Заворожили мудрі бджоли ум. Стоять дуби замислено і строго. Тут — перейшовши молодий самум — Собі поставлю келію убогу, Щільник пахучий для останніх дум. (Максим Рильський)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...