Найбільш поширеним видом телефонного шахрайства на сьогоднішній день є вимагання грошей за звільнення «з біди» найближчих родичів, повідомив замначальника відділу департаменту карного розшуку МВС України Сергій Хімічук.
Подібних злочинів у 2011 році було здійснено близько 500, в основному злочинцями є особи, раніше судимі, розповів Хімічук в програмі Соціальний статус на Телеканалі Tonis.
Як правило, шахраї телефонують своїм жертвам навмання, вночі, на мобільні телефони.
«Людині кажуть, що з його сином або родичем трапилася якась неприємність, або він знаходиться в міліції за вчинення злочину, і щоб його звільнити, необхідно перерахувати гроші на номер мобільного телефону шляхом поповнення рахунку або вказують картковий рахунок», — підкреслив Хімічук.
Аналогічно обманюють тих людей, чиї діти або родичі поїхали на заробітки за кордон.
Представник МВС радить у подібних випадках не йти на поводу у злочинців, а відразу ж звертатися до міліції.
Не рідкісні також випадки, коли шахраї, представляючись працівниками соцслужб, виманюють у пенсіонерів гроші нібито на купівлю продуктів, а іноді й роблять крадіжки, потрапляючи до літніх людей у квартири. Подібних злочинів особливо багато по Києву, шахрайством займаються в основному жінки.
«Як правило, вони є хорошими психологами і знають, як розмовляти з пенсіонерами. Чужих людей в будинок пускати не можна. У соціальних працівників є документи, можна зателефонувати до соцслужб, перевірити інформацію про них», — підкреслив Хімічук.
За словами Хімічука, українці часто стають жертвами шахраїв в силу своєї ментальності, а також низького рівня життя, що змушує їх хапатися за будь-яку можливість покращити своє матеріальне становище.
Він повідомив, що минулого року в Україні зареєстровано близько 24 тис. шахрайств, з них розкрито половина. За здійснення шахрайських дій виявлено 8 тис. осіб, з них взято під варту близько 2 тис.