chrome firefox opera safari iexplorer

Першу в Україні криївку-музей відкрили на Львівщині

21 травня 2012 о 13:21

Це точна копія схованок, які використовували вояки УПА під час Другої світової. У музеї відтворили побут тих часів, є зброя радянського та німецького виробництва, обмундирування та хатнє начиння. Криївку звели на території дитячого спортивно-оздоровчого табору неподалік місця, де у липні 1944-го була створена Українська головна визвольна рада.

Ветеран УПА Іван Гулій зайшов у криївку і згадав своє бойове життя. У 1944 році він сімнадцятирічним хлопцем вступив до лав повстанців. Каже - ті три роки у лісах запам'яталися йому назавжди. А ця криївка — дуже схожа на ті, де йому доводилося бувати, але бойові — були значно меншими і нижчими.

Іван Гулій, ветеран УПА: "Щось воно пригадується, особливо ті столи мені нагадують, так як там. Тільки тут один стіл, а там два, так як перехрестя - тобто, один так, другий так".

Історик Руслан Забілий каже — однакових криївок в УПА не було. Усі вони будувалися за індивідуальними проектами. Сховок у селі Сприня — схожий на ті, що зводили у 1944—1945 роках. Тут було лише найнеобхідніше для переховування, щонайдовше, місяць.

Руслан Забілий, історик: "Це є найпростіша з криївок на проживання трьох-чотирьох людей. Фактично, тут немає інших приміщень, але такі криївки зонувалися на кілька зон — робоча зона, зона для життя, санітарна зона і господарська зона. В принципі, це був сховок, розрахований не на довге проживання, як це було в повстанській армії".

Музей працюватиме для усіх охочих безкоштовно. Ініціатори його створення кажуть — він розташований майже на тому місці, де діяла справжня криївка. Діти, які відпочиватимуть у таборі, зможуть подивитися, як жили бійці та потримати у руках їхні речі.

Олександр Ганущин, ініціатор відкриття музею: "Якщо діти будуть мати змогу взяти в руки зброю, подивитися фільм, побачити, як ця споруда виглядала - вони щось будуть мати з того часу більше, ніж бачать у фільмах чи на малюнках".

Наразі експонатів у музеї небагато, але незабаром очікують поповнення. Кажуть — місцеві мешканці вже зносять речі, які у них залишилися з часів повстанської боротьби.

Джерело: 5 канал
Розділи: Новини культури

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути