Українські, білоруські та російські історики написали двотомник спільних досліджень «1941: країна у вогні», де виклали версії історії початку Великої Вітчизняної війни в кожній з країн.
Про це повідомляє «Інтерфакс».
«Дуже важливе значення книги полягає в тому, що [наші українські й білоруські колеги] показали процеси, які відбувалися в Україні і в Білорусії в цей час, — повідомив директор Інституту загальної історії РАН Алєксандр Чубар'ян. — Значення цієї книги не в тому, що вона виявляє якісь сенсаційні документи, а у факті створення подібної спільної роботи спільної, який підводить певний підсумок нашого тристороннього співробітництва».
За його словами, у книзі йдеться про те, що відбувалося напередодні війни, а історики зробили багато для того, щоб показати моменти, пов'язані з тим, як готувалися до війни.
У свою чергу заввідділом військової історії Інституту історії України НАН України Олександр Лисенко заявив: «Ми хотіли донести до читачів Білорусії, України та Російської Федерації наші версії історії».
Відповідаючи на запитання українських журналістів, він зазначив: «У нас багато специфіки в Україні було, і ми хотіли, щоб з цим рахувалися».
За словами Лисенка, перед авторами стояло завдання донести до читача моменти, що стосуються трьох рівнів війни: держави, суспільства і людини у війні.
При цьому український історик зазначив, що авторам вдалося знайти оптимальне рішення, коли у виданні текстова частина, історичні нариси, фотографії і документи були співвіднесені за обсягом. Він висловив переконання, що книга знайде свого читача.
"Нам важливо було в цьому проекті донести наше бачення, нашу національну версію війни. Нам дозволили написати те, що ми вважали за потрібне. Ми не уникали складних питань: ні колаборації, ні самостійного українського руху, ні проблем евакуації, ні проблем виживання населення, ні Голокост. Ми не обійшли ані сюжету ", — розповів Лисенко журналістам.
Разом із тим керівник Центру історії воєн і геополітики Інституту загальної історії Російської академії наук Михайло Мягков зазначив, що багато документів, що стосуються ВВВ, залишаються засекреченими через бюрократичні нюансів.
За словами Чубар'яна, тираж двотомника в Росії складе 3000 примірників. За словами Лисенка, питання про вихід книги в Україні не стоїть із фінансових причин.