Верховна Рада (ВР) України ввела стимулююче регулювання цін (тарифів) на товари суб'єктів природних монополій. За прийняття в цілому відповідного урядового законопроекту №10338проголосували 232 депутатські картки у четвер, 21 червня.
Як зазначається у пояснювальній записці, стимулюючі методи регулювання передбачають послаблення залежності міжвитратами компанії та встановленим тарифом, і таким чином формують для суб’єктів природних монополій стимули до скорочення витрат.
Нагадаємо, що під дію закону про природні монополії потрапляють сфери транспортування нафти, нафтопродуктів, газу (та його розподіл) трубопроводами, зберігання газу, передача та розподіл електричної енергії, постачання тепла, централізоване водопостачання та каналізація, користування залізницею, управління повітряним рухом, спеціалізовані послуги транспортних терміналів, портів, аеропортів.
Зокрема, прийнятим документом Рада внесла зміни до закону «Про природні монополії» для забезпечення можливості переходу до стимуляційного регулювання, що передбачає держрегулювання цін (тарифів) на товари суб'єктів природних монополій із застосуванням параметрів, що мають довгостроковий термін дії.
Це нововведення покликане стимулювати суб'єкти природних монополій підвищувати якість товарів та скорочувати неефективні видатки, створювати умови для залучення інвестицій з метою стійкого функціонування і розвитку.
У пояснювальній записці до проекту закону зазначається, що чинна система регулювання природних монополій у значній мірі базується на тих принципах регулювання, які застосовувалися в плановій економіці.
Основним недоліком є те, що при регулюванні використовуються витратні методи, які стимулюють компанії до нарощування видатків.
Оскільки під час перегляді тарифів на послуги, надавані суб'єктами природних монополій, за базу приймаються видатки попереднього періоду, всі неефективні видатки, включені під час попередніх переглядів, зберігаються, і з кожним переглядом тарифів їх частка в сумарних видатках зростає.
У документі підкреслюється, що створення привабливого інвестиційного клімату можливо шляхом проведення довгострокової державної цінової й тарифної політики в сфері природних монополій у напрямі поступового переходу до стимуляційних методів регулювання, що передбачає ослаблення залежності між установленим тарифом і видатками компанії.
Таким чином для суб'єктів природних монополій формуються стимули до скорочення витрат, аналогічні тим, які діють у конкурентному середовищі.
При застосуванні стимуляційного регулювання орган, який регулює діяльність суб'єктів природних монополій, під час встановлення тарифів буде враховувати: видатки відповідно до національних стандартів бухобліку або міжнародних стандартів фінзвітності (крім амортизації); видатки на амортизацію активів, включених у регуляторну базу активів; податки і збори (обов'язкові платежі) у бюджети та державні цільові фонди; регуляторну норму доходу; віддаленість різних груп споживачів від місця виробництва товарів; якість товарів, які виробляються (реалізуються); держдотації та інші форми підтримки.