chrome firefox opera safari iexplorer

Миючі засоби, що містять фосфати, поступово зникатимуть з українського ринку

01 березня 2013 о 16:58

Міністерство економічного розвитку і торгівлі розробило проект Закону, який регулюватиме ситуацію на ринку побутової хімії. Йдеться, зокрема, про зменшення і поступове виведення з ужитку миючих засобів, що містять фосфати.

Проект закону розроблено на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 03.01.2012, пише Дзеркало тижня.

Метою проекту Закону є зменшення використання на території України синтетичних миючих засобів та товарів побутової хімії на основі фосфатів. На сьогодні жодних заходів для цього не робиться. Як наслідок — дані статистики свідчать про збереження тенденції надходження у водні об'єкти України значної кількості фосфатів. Наприклад, в 2011 році в Дніпро потрапило 2850 тонн фосфатів.

Як відомо, фосфати, що потрапляють у навколишнє природне середовище при використанні синтетичних миючих засобів, — один з головних чинників забруднення поверхневих водних об'єктів, також може призводити до розвитку таких негативних процесів як евтрофікація (цвітіння) води. Крім того, через питну воду, джерелами якої є водойми, фосфати негативно впливають безпосередньо на здоров'я людей.

Підвищена концентрація фосфатів у стічних водах, що надходять на очисні споруди підприємств водопровідно-каналізаційного господарства призводить до того, що очисні споруди не справляються з видаленням фосфатів. Модернізація зношених очисних споруд для очищення вод від фосфатів вимагає виділення значних фінансових ресурсів.

Більшість країн світу (зокрема Італія, Австрія, Голландія, Норвегія, Німеччина, Канада і США) добровільно відмовилися від застосування в побуті миючих засобів на основі фосфатів. Регламентом Європейського Парламенту та Ради ЄС від 31.03.2004 «Про миючі засоби» встановлені жорсткі вимоги щодо поступового припинення надходження на ринок пральних порошків з вмістом фосфору в два етапи: до 30 червня 2013 року і до 1 січня 2017 року. Крім того, проект технічного регламенту Митного союзу також передбачає повне видалення фосфатів зі складу синтетичних миючих засобів у 2020 році.

Законопроектом, розробленим Мінекономрозвитку, передбачається заборонити виробництво, імпорт і реалізацію на території України синтетичних миючих засобів та товарів побутової хімії, у складі яких масова частка фосфатів в перерахунку на Р2О5 (загальний фосфор) складає більше:

17 відсотків — з 1 січня 2014 року;

10 відсотків — з 1 січня 2016 року;

5 відсотків — з 1 січня 2019;

0,7 відсотка — з 1 січня 2021 року.

Прийняття цього законопроекту дозволить скоротити надходження фосфатів у навколишнє природне середовище, що в свою чергу, сприятиме зменшенню забруднення поверхневих водних об'єктів, які є джерелами питного водопостачання. Це, з одного боку, скоротить витрати на очищення водойм, з іншого — захистить здоров'я людей. А в цілому — посилить охорону навколишнього природного середовища та дозволить збільшити реалізацію продукції на європейському ринку.

Контролювати результати Мінекономрозвитку буде за допомогою щорічного аналізу статистичних даних про обсяги фосфатів, що надходять у водні об'єкти та витратах на очищення стічних вод від забруднення фосфатами.

Зараз проект цього Закону підготовлений та розміщено на сайті для обговорення та внесення зауважень і пропозицій.

22 вересня

Інші дати
Народився Олександр Потебня
(1835 – 1891), український мовознавець, філософ, фольклорист, етнограф, літературознавець, педагог, громадський діяч. Основоположник т. з. психологічного напряму в слов’янському мовознавстві. Автор праць із загального мовознавства, фонетики, наголосу, граматики, семантики, етимології, діалектології, теорії словесності, фольклору, етнографії, досліджень про походження мови, взаємозв’язок мови та мислення тощо.
«Ідея національності здатна сприяти людському поступові, якщо вона стверджує взаємоповагу права народів на самостійне існування та розвиток; коли ж через цю ідею стверджують зверхність однієї спільноти над іншою, то вона набуває реакційного смислу» (О.Потебня).
Розгорнути