Відзначається в річницю виступу президента США Джона Ф. Кеннеді в Конгресі в 1962 році. У виступу були сформовані чотири головних права споживача: право на безпеку, право на інформацію, право на вибір і право бути почутим.
Пізніше до них додалися ще чотири: право на відшкодування збитків, право на споживацьку освіту, право на задоволення базових потреб і право на здорове оточуюче середовище.
В 1983 році день15 березня був закріплений в міжнародному календарі святкових дат як Всесвітній день захисту прав споживачів.
Як зазначають у Держспоживінспеції, захист прав споживачів в Україні взятий під особистий контроль Президента, Прем'єр-міністра та уряду.
Україна першою серед країн СНД ще у 1991 році прийняла Закон «Про захист прав споживачів», який отримав високу оцінку з боку Європейської спільноти. Прийняття цього закону — це реальний крок до реалізації намірів України стати членом Європейського Союзу, що й було закріплено Угодою про партнерство і співробітництво між ЄС та Україною, підписаної 16 червня 1994 року.
За роки незалежності в Україні сформована і діє система захисту прав споживачів на державному та регіональному рівнях, визначені пріоритетні напрями споживчої політики, розвивається громадський рух споживачів.
Проте, за даними Харківського інституту соціальних досліджень однією з найбільш поширених юридичних проблем, з якими стикаються мешканці України, є порушення їх прав як споживачів (36,5 %).