chrome firefox opera safari iexplorer

1 жовтня — 110-річчя з дня народження легендарного українського піаніста Володимира Горовиця

01 жовтня 2013 о 14:43

Володимир Горовиць — найвидатніший піаніст ХХ століття, гордість і слава всього людства
Із численних висловлювань знаменитих музикантів-критиків достатньо привести тільки одне з них: «Час від часу в нашому житті з'являється виконавець, який справляє настільки велике враження, що відчувати його один раз, ми змінюємося назавжди» (Даніїл Поллак, США).

Володимир Горовиць народився у Києві 1 жовтня 1903 р. У 1913 р. він вступив до Київського музичного училища, яке згодом було перейменовано у Київську консерваторію, де навчався у видатних педагогів — В.Пухальського, С.Тарновського, Ф.Блуменфельда. Закінчивши Київську консерваторію у 1920 р. він розпочав блискучу кар'єру піаніста, що тривала до його смерті у 1989 р. Тогочасна критика відзначала надзвичайну талановитість молодого музиканта, його фантастичну техніку, демонічний темперамент. З 1922 по 1925 рр. Горовиць дав біля 500 концертів у містах СРСР, здобувши славу першого віртуоза країни.

Успіх молодих музикантів був таким великим, що А.Луначарський назвав їх «Дітьми революції» і це визначення супроводжувало їх до 1925 року, до від'їзду за кордон. З 1922 до 1925 рр. В.Горовиць дав біля 500 концертів у містах колишнього СРСР, здобувши славу першого віртуоза країни. З 1925 до 1928 р. він здійснив концертні тури майже у всіх країнах Європи й у свої 25 років став одним із найпопулярніших піаністів-виконавців.

У 1928 році В.Горовиць виїхав до США, де і прожив усе життя, гастролюючи час від часу по містах Південної Америки та Європи. У 1986 р. 83-річний Маестро після тривалої перерви виступив з концертами у Москві та Ленінграді.

Понад 60 років славетний піаніст щедро дарував людям усього світу радість та насолоду від спілкування з музикою. Серед його шанувальників були президенти та королі, видатні політичні діячі й вищі урядові особи, славетні композитори та музиканти. Кожен із концертів В.Горовиця перетворювався на значну подію музичного життя різних країн світу. Виконавський геній Володимира Горовиця був визнаний взірцем фортепіанного мистецтва ХХ століття. У відгуках преси, спогадах його друзів та учнів В.Горовиць залишився «єдиним музикантом, чиї досягнення для інших музикантів здаються надприродними».

Ще за життя про Горовиця були написані такі слова: «Горовиць — Король Королів піаністів, які існують і коли-небудь існували».

На честь великого співвітчизника у Києві у 1999 році була встановлена пам`ятна меморіальна довідка на будинку, в якому жив Володимир Горовиць.

Серед культурно-мистецьких акцій, що сприяють інтеграції України у світовий простір, чільне місце займає Міжнародний конкурс молодих піаністів пам'яті Володимира Горовиця.
Конкурс започаткований у 1995 році, вшановує память нашого славетного співвітчизника, легендарного піаніста Володимира Горовиця. Його ім'я увійшло до переліку «Знамениті українці», що розміщені на WEB-сайті: www.2.uwindsor.ca.

У 2000 році Конкурс став одним із засновників Асоціації академічних музичних конкурсів (Україна), до складу якої увійшли найбільш визнані конкурси нашої держави.
У 2002 році Конкурс увійшов до складу Європейської Спілки молодіжних музичних конкурсів (EMCY).
З 2004 року конкурс входить до Всесвітньої Федерації міжнародних музичних конкурсів.

24 грудня

Інші дати
День працівників архівних установ
Свято встановлено в Україні «…враховуючи значний внесок архівних установ України у розвиток вітчизняної науки і культури, інші сфери життя суспільства, необхідність подальшого вдосконалення архівної справи та на підтримку ініціативи працівників архівних установ…» згідно з Указом Президента України «Про День працівників архівних установ» від 30 жовтня 1998 року № 1200/98.
Розгорнути
Народився Спиридон Черкасенко
(1876, м. Новий Буг Миколаївської обл. - 1940)  - письменник, педагог, журналіст, освітньо-культурний діяч. Автор п'єс, історичних романів, оповідань, віршованої трагендії "Коли народ мовчить" та історичної драми "Северин Наливайко". Деякі його вірші покладені на музику та стали народними піснями.
Розгорнути
Народився Костянтин Данькевич
(1905, м.Одеса – 1984) – український композитор, піаніст, педагог. Автор балету «Лілея», опер «Трагедійна ніч», «Боглан Хмельницький», «Назар Стодоля», музики до театральних вистав та кінофільмів.
Розгорнути
Народився В’ячеслав Чорновіл
(1937, с.Єрки, Черкаська область – 1999) – літературний критик, публіцист, політичний діяч. Герой України.
«Однак шани заслуговує тільки той, хто шанує самого себе... Бо Україна починається з тебе.» (Вячеслав Чорновіл)
Розгорнути