chrome firefox opera safari iexplorer

Україна — територія йододефіциту: загрози та методи компенсації

25 грудня 2013 о 11:33

Зоб, кретинізм, онкологічні хвороби та невиношуваність вагітності – усе це може зʼявитися через дефіцит йоду, вкотре нагадують лікарі-ендокринологи.

Підготували спеціальний закон про масову йодну профілактику, але затвердити його не вдається кілька років. Тим часом від дефіциту йоду страждають усі регіони України, а особливо — західні області, — йдеться в сюжеті ТСН.

Наприклад, через брак йоду у дітей можуть зʼявлятися вузли на щитовидній залозі. Нестача йоду може позначитись і на розумовому розвитку. У спеціалізованій школі-інтернаті на Івано-Франківщині навчаються діти, яким програму звичайної школи засвоїти важко. Діагноз у більшості — це розумова відсталість. Те, що діти зазвичай вчать у початковій школі, тут опановують у десятому класі. Лікарі не відкидають, що ці хвороби в дітей викликані йододефіцитом матері під час вагітності.

А щоб народити здорову дитину, за кілька місяців до бажаної вагітності кожна жінка має почати вживати спеціальні медичні препарати йоду, стверджує професор Юлія Давидова. Від нестачі йоду потерпають в усіх регіонах, каже професор Інституту ендокринології Віктор Кравченко. Тому він радить усім без винятку вживати замість звичайної йодовану сіль. Так роблять в багатьох країнах Європи, де люди страждали від йодного дефіциту.

В Україні запровадити масову йодну профілактику не можуть роками, хоча закон розроблений. Якщо закон ухвалять, то у виробництві мають перейти лише на йодовану сіль, з нею мають готувати продукти у дитсадках, а в кожному магазині, навіть найменшому, поруч зі звичайною сіллю, має бути і йодована, і людям пропонуватимуть перейти саме на таку.

Передозування, переконують не буде, якщо додатково з йодованою сіллю не вживати препарати йоду.

Нагадаємо, що на Львівщині вчені насичують йодом рибу.