chrome firefox opera safari iexplorer

Москва та Петербург потрапили до переліку осередків міжетнічної напруги

14 квітня 2014 о 10:36

Серед російських регіонів найбільш напружена міжетнічна ситуація склалася в Москві, Санкт-Петербурзі, Ставропольському краї, республіках Дагестан і Татарстан.

Такі дані наводить Lenta.ru з посиланням на дослідження, проведене співробітниками Центру вивчення національних конфліктів та «Клубу Регіонів» в період з вересня по березень 2013 2014 року.

За даними експертів, всього за вказаний період в Росії відбулося 570 «етнічно мотивованих дій». До цієї категорії віднесено широкий спектр дій — від розміщення ксенофобного контенту в інтернеті до масових сутичок із застосуванням зброї і смертельним результатом.

Експерти констатують, що загальносвітовий тренд — демографічний тиск бідного аграрного півдня на індустріальну і більш багату північ — виявляється і в Росії. Глобальна ісламізація безпосередньо впливає на етнокультурну ситуацію в російських регіонах, причому не тільки мусульманських.

Дослідники виділили такі фактори міжетнічної напруженості: неконтрольована міграція; соціально-економічна депресія, яка призводить до «пошуку винних» та ксенофобії; відсутність чіткої національної політики; пов'язана з попередньою проблема необізнаності населення про реальну ситуацію і відсутність культури міжнаціонального спілкування; протистояння еліт і кланів на тлі високого рівня корупції і масової бідності в низці національних республік; низька відповідальність ЗМІ, які часто роздмухують конфлікти; і, нарешті, поширення ідей радикального ісламу й активність інших держав.

Більшість експертів одностайно виділяють в якості одного з найбільш проблемних регіонів Дагестан. Крім нього, регіонами з дуже складною ситуацією названі Чечня, Інгушетія, Кабардино-Балкарія, а також Калмикія. «Тліючий» Північний Кавказ чинить негативний вплив на прилеглі регіони, в першу чергу на Ставропілля та і Ростовську область. Що стосується Поволжя, то його експерти характеризують як «самостійний вогнище напруженості». До «зони ризику» віднесені також кілька регіонів Сибіру, де дестабілізуючим фактором може стати поширення радикального ісламу серед приїжджих, і Далекого Сходу, де серйозною проблемою є присутність мігрантів і сезонних робітників з Китаю.

«Масові заворушення в Пугачову, Браїліві й інших містах показали, що однією тільки пропагандою дружби народів неможливо подолати міжнаціональну ворожнечу», — вказують автори дослідження з помітною назвою «Грона гніву». «За відсутності державної політики «активного втручання» ідеологічний вакуум інтенсивно заповнюється різними організаціями, в тому числі сповідують деструктивні, антисоціальні ідеї. Необхідно пам'ятати, що націоналістичні ідеї мають багато в чому абстрактний характер, тому одна лише боротьба з організаціями не дасть бажаного ефекту. Залучення молоді в регіонах у суспільно корисні проекти стає не благим побажанням, а життєво необхідним засобом зниження ризику спонтанних соціальних вивержень», — підкреслюють експерти.

Експерти прогнозують, що при збереженні наявних умов (державна національна політика, динаміка міграції і так далі) міжетнічна напруженість у регіонах Росії буде лише наростати. При цьому в багатьох регіонах міжнаціональна напруженість має латентний характер і може перетворитися на стихійний протест під впливом резонансного злочину з участю приїжджих.

Джерело: УНІАН
Розділи: Суспільство

4 серпня

Інші дати
Народився Володимир Боровиковський
(1757, м. Миргород, Полтавська область – 1825) - український художник, іконописець, портретист. До золотого мистецького фонду належать ікони роботи Боровиковського для головного іконостасу Казанського собору, Троїцького собору Олександро–Невської Лаври в Петербурзі, Покровської церкви на Чернігівщині.
Розгорнути
Народився Антін Крушельницький
(1878, Польща – 1937) – український письменник, літературний критик, педагог, міністр освіти УНР, автор біографічного нарису «Іван Франко», редактор шкільних хрестоматій з української літератури.
"Літературу свою має той нарід, у котрого єсть своя історія, свій питомий світогляд і своя мова. У такого народа не запропаститься життя літературне, хоча б він і втратив самостійність політичну..." (Омелян Огоновський)
Розгорнути