Новий навчальний рік в українських школах розпочнеться з проведення уроку, присвяченого темі: «Україна – єдина країна».
У Міністерстві освіти і науки зауважують, що вибір теми першого уроку обумовлений суспільно-політичною ситуацією та подіями останніх місяців в країні, окупацією Криму Російською Федерацією, збройними акції російських терористів у східних регіонах України.
У рекомендаційному листі освітнього відомства щодо проведення першого року у 2014/15 навчальному році зазначається, що метою уроку має стати формування у школярів розуміння єдності й цілісності України, її багатонаціонального народу, незалежної, демократичної та заможної держави.
Основний зміст першого уроку має бути спрямований на утвердження єдності України, нероздільності її території та народу. У ході уроку увагу дітей буде акцентовано на тому, що Крим і Донбас – це Україна, що люди, які мешкають на цих територіях, – громадяни України.
У МОН рекомендують під час проведення уроку мати елементи державної символіки в одязі вчителя та учнів або використовувати національне вбрання.
Під час проведення уроку вчителям рекомендовано звернутись до подій минулого та сьогодення, що засвідчили прагнення українського народу до вільного, щасливого, заможного життя. Також доцільно оголосити хвилину мовчання з метою вшанування пам’яті Героїв Небесної сотні, воїнів та інших загиблих у боротьбі за свободу, цілісність та єдність нашої держави.
При підготовці до Першого уроку для учнів початкової та основної школи школам рекомендовано використовувати методичні матеріали, розроблені Черкаським та Рівненським обласними інститутами післядипломної педагогічної освіти, що розміщено на сайтах МОН та Інституту інноваційних технологій і змісту освіти.
(1810, м. Москва, Росія – 1881) – видатний хірург та анатом, педагог. Засновник воєнно-польової хірургії. В розквіті творчих сил усамітнився в своєму невеликому матку «Вишня» неподалік Вінниці, де організував безкоштовну лікарню.