Архів Служби безпеки України спільно з Центром досліджень визвольного руху виклали у вільний доступ унікальні фото про селянські повстання 1930—1932 років, які передували Голодомору, а також щоденники очевидців геноциду.
Відтепер їх можна переглянути та завантажити в Електронному архіві визвольного руху .
Як зазначає прес-центр СБУ, десятки унікальних світлин селян-повстанців дозволяють побачити обличчя українського повстанського руху напередодні Голодомору.
Центр досліджень визвольного руху нагадує, що геноциду в Україні передувало близько 5 тисяч повстань.
В архіві органів радянської каральної системи, яким нині опікується Архів СБУ, є фото та документи про причини, перебіг та наслідки масових селянських повстань проти колективізації, розкуркулення та політики радянської влади загалом. Визиски, репресії за сталінських часів викликали масовий протест людей - у 1930-му кількість протестувальників історики оцінюють в 1,2 млн осіб. У першому півріччі 1932 року 56% протестних виступів у СРСР припадали на Україну.
«Повстання охоплювали Дніпропетровщину, Запоріжжя, Донеччину, Луганщину, інші регіони центральної та східної України. Наприклад, в архівній кримінальній справі на Євграфа Котишевського, Федіра Крупу та інших повстанців села Макартятине Осинівського району Донецької області серед речових доказів саморобні кулі та фото зброї до них», — розповів директор Архіву СБУ Ігор Кулик.
Окрім того, Електронний архів визвольного руху розмістив щоденники очевидців Голодомору 1932—1933 років в Україні. Це особисті записи очевидців трагічних подій — вчительки з міста Городок Кам’янець-Подільської області Олександри Радченко та фотографа з Батурина на Чернігівщині Миколи Боканя, які за висвітлення правди про події Голодомору були репресовані радянськими органами державної безпеки.