chrome firefox opera safari iexplorer

Коли на Закарпатті зацвіте Долина нарцисів?

30 березня 2015 о 11:56

У селі Кіреші, що на закарпатській Хустщині, в ці дні часто лунає по телефону: «Ваші нарциси вже зацвіли?», «Коли можна приїхати?». І місцеві ніколи не залишають подібні запитання без відповіді. Бо їхня Долина нарцисів забезпечує багатотисячні потоки туристів, а з ними — і прибутки.

Пік цвітіння припадає на кінець першої декади травня. Саме тоді неповторні пахощі линуть довкруж. Поблизу долини господарі спорудили обеліск, а також відкрили візит-центр «Музей нарциса».
Усім, хто цікавиться червонокнижним нарцисом вузьколистим, у пригоді стане і нове видання, яке підготували науковці Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного Національної академії наук України та Карпатського біосферного заповідника доктори біологічних наук, професори С.М. Зиман та Ф.Д. Гамор і кандидати біологічних наук О.В. Булах та М.І. Волощук.

Читач дізнається, що цей вид є унікальним: зростає в Україні виключно на Закарпатті, а його найбільші популяції у Долині нарцисів, на Свидовецьких і Марамороських горах входять до складу Карпатського біосферного заповідника. Славнозвісну долину занесено до Червоної книги України, Європейських червоних списків, її охороняють за Бернською конвенцією.

Проаналізовано історію досліджень виду у вітчизняній та зарубіжній літературі, географію поширення, подано його особливості. Не підтверджено наявність якихось підвидів та різновидів нарцису вузьколистого, як про це ішлося в інших наукових джерелах. Те, що Долину нарцисів, Свидовецьке та Марамороські високогірні масиви нарциса вузьколистого внесено до складу Карпатського біосферного заповідника, створює умови для охорони та збереження цього виду.

А яким чином його зберегти для нащадків? Засоби перевірені: періодичне сінокосіння, вирубування верб та регулювання гідрологічного режиму. Тож про унікальну квітку дбають і природоохоронці-практики, і науковці.

Розділи: Довкілля

24 грудня

Інші дати
День працівників архівних установ
Свято встановлено в Україні «…враховуючи значний внесок архівних установ України у розвиток вітчизняної науки і культури, інші сфери життя суспільства, необхідність подальшого вдосконалення архівної справи та на підтримку ініціативи працівників архівних установ…» згідно з Указом Президента України «Про День працівників архівних установ» від 30 жовтня 1998 року № 1200/98.
Розгорнути
Народився Спиридон Черкасенко
(1876, м. Новий Буг Миколаївської обл. - 1940)  - письменник, педагог, журналіст, освітньо-культурний діяч. Автор п'єс, історичних романів, оповідань, віршованої трагендії "Коли народ мовчить" та історичної драми "Северин Наливайко". Деякі його вірші покладені на музику та стали народними піснями.
Розгорнути
Народився Костянтин Данькевич
(1905, м.Одеса – 1984) – український композитор, піаніст, педагог. Автор балету «Лілея», опер «Трагедійна ніч», «Боглан Хмельницький», «Назар Стодоля», музики до театральних вистав та кінофільмів.
Розгорнути
Народився В’ячеслав Чорновіл
(1937, с.Єрки, Черкаська область – 1999) – літературний критик, публіцист, політичний діяч. Герой України.
«Однак шани заслуговує тільки той, хто шанує самого себе... Бо Україна починається з тебе.» (Вячеслав Чорновіл)
Розгорнути