chrome firefox opera safari iexplorer

У таблиці Менделеєва може з'явитися «московій»

10 червня 2016 о 11:24

Чотири нові хімічні елементи, які в січні потрапили до періодичної таблиці, можуть невдовзі отримати нові назви, повідомляє ВВС. Україна.

Їх пропонують назвати ніхоній (nihonium, Nh), московій (moscovium, Mc), теннессин, (tennessine, Ts) і оганессон (oganesson, Og).

Дотепер їх називали просто за кількістю протонів у кожному атомі — 113, 115, 117 і 118 відповідно.

Ці елементи закінчать сьомий ряд таблиці Менделеєва, яку востаннє оновлювали в 2011 році.

Процедура передбачає, що тепер протягом п'яти місяців триватимуть консультації щодо запропонованих назв. Якщо заперечень не буде, їх мають затвердити.

Остаточно схвалити назви мають Міжнародний союз теоретичної і прикладної фізики і Міжнародний союз теоретичної і прикладної хімії.

Усі чотири елементи не існують у природі самостійно і були синтезовані в лабораторіях. Їх утворюють, зіштовхуючи між собою два менших (але все ж доволі великих) атомних ядра.

Усі ці елементи нестабільні і майже відразу розпадаються. На практиці жоден елемент, важчий за уран з його 92 протонами і 146 нейтронами, не може існувати за межами лабораторії протягом тривалого періоду.

Та попри це, їх синтез дозволяє науковцям ще глибше заглянути в будову атомного ядра.

За традицією, право називати нові елементи мають їхні відкривачі.

Назва має відображати міфологічну ідею, мінерал, місцевість, країну, якусь рису або ім'я самого науковця.

Нігоній стосується японської назви Японії, яка вимовляється як «ніхон».

Московій можуть назвати так на честь Московської області, де розташований Об'єднаний інститут ядерних досліджень у місті Дубна.

Теннесин натякає на американський штат Теннессі, а оганессон — на російського ядерного фізика Юрія Оганесяна.

Розділи: Суспільство

18 жовтня

Інші дати
Народився Віктор Аверін
(1885, с. Чепіль, Харківська область – 1955) – український зоолог, громадський діяч. Опублікував близько 340 праць з ентомології, орнітології, мисливствознавства, рибництва, і охорони природи. Один із перших організаторів справи захисту рослин в УРСР і підготовки кадрів у цій галузі.
Розгорнути
Народився Володимир Різниченко
(1870, с. Велентієве, Чернігівська область – 1932) – український геолог, художник-карикатурист, поет. У своїх дослідженнях грунтовно висвітлив стратиграфію та тектоніку Середнього Придніпров’я («Природа Канівських дислокацій», «До питання про час і умови утворення укр. лесу», «Про четвертинні рухи земної кори в районі сер. Дніпра»). Ініціатор заснування Канівського музею-заповідника «Могила Т.Шевченка».
Розгорнути
Народилася Євгенія Ярошинська
(1868, с. Чуньків, Чернівецька область – 1904) – українська письменниця, етнограф, фольклорист, громадський діяч. Видала зібрані нею на Буковині «Народні пісні з-над Днітра».
Розгорнути
Народився Сергій Єфремов
(1876, с. Пальчик, Черкаська область - 1939) — український громадсько-політичний і державний діяч, літературний критик, історик літератури. Один з найвидатніших представників неонародництва в українській літературі. Автор видання «Щоденника» і «Листування» Т. Шевченка та фундаментального двотомника «Історія українського письменства».
Розгорнути