chrome firefox opera safari iexplorer

Сьогодні, за народним календарем, починаються Федорині вечорниці

24 вересня 2016 о 10:29

Цього дня відзначається пам'ять преподобної Феодори Олександрійської, що жила в кінці 5 століття.

За переказами, Феодора жила зі своїм чоловіком в любові та злагоді, але один багатий городянин, осліплений її красою, став спокушати молоду жінку. Він підкупив звідницю, яка обдурила Феодору, сказавши, що гріх, скоєний вночі, не ставиться людині в провину. Жінка послухалася і зрадила чоловікові, проте незабаром усвідомила всю свою провину. Феодора зненавиділа своє тіло і піддавала себе всіляким мукам, передає УНН.

Знайома ігуменя, бачачи страждання грішниці, нагадала їй історію Марії Магдалини, яка омила сльозами ноги Христа. Це спонукало Феодору піти в монастир — причому таємно від усіх, але вона розуміла, що в жіночій обителі чоловік знайде її, тому переодяглася в чоловічий одяг і поступила в чоловічий монастир з ім'ям Феодор.

Пізніше, вже після смерті Феодори, її чоловік, дізнавшись про подвиг дружини, прийняв постриг у цій же обителі.

На Русі на Федору (Феодору) відзначали третю зустріч осені. «Всяке літо кінчається, осінь починається», — говорили в народі.

У цей час щосили йшли дощі, починалася сльота. Тому про свято жартували: «Федора — замочи хвіст».

На Федору був звичай збирати усім селом дари для священика найближчої церквиі. Матінці миряни допомагали робити запаси на зиму, забиратися в будинку і на подвір'ї.

З Федори починалися капустяні вечорниці. Протягом двох тижнів дівчата і жінки рубали капусту, квасили її на зиму, розповідали байки, жартували і сміялися. Такі зборища називалися також «капусниками» — це слово дожило і до наших днів. На стіл в такі вечори подавали страви з капусти — капусняк, голубці, пироги тощо.

Розділи: Традиції

17 листопада

Інші дати
Міжнародний день студентів
Цей день приурочений події, яка сталася в колись окупованої нацистами Чехословаччини. 28-го жовтня 1939-го року студенти та викладачі празьких університетів виступили на мирну демонстрацію на знак річниці утворення свого історичного держави. Фашисти, побачивши непокору з боку народу захопленої ними території, цинічно розігнали цю мирну демонстрацію, застосовуючи властиву їм жорстокість, внаслідок чого був убитий Ян Оплетал, один із студентів медичного факультету. Його похорони переросли у відкриту і масову акцію протесту. Почалися арешти. З ранку, 17-го листопада 1939-го року, прагнучи придушити виниклий настрій народних мас, карателі оточили празькі студентські гуртожитки і заарештували понад 1200-т студентів, а також ряд представників викладацького складу, з яких дев’ятеро активістів та студентів цього руху демонстративно стратили в катівнях в’язниці празького району Рузіне без суду. Решта були відправлені в концтабір Заксенхаузен. Побоюючись подальшого опору, за особистим наказом Гітлера всі вищі навчальні заклади Чехії були закриті до кінця війни.
Розгорнути
Народився Михайло Щепкін
(1788, Росія – 1863) – визначний актор української та російської сцени. Викуплений з кріпацтва І.Котляревським та іншими. В українському репертуарі був першим Виборним та Чупруном у п'єсах І.Котляревського «Наталка-Полтавка» та «Москаль-Чарівник», що залишилися кращими в його доробку.
Розгорнути
Народився Григорій Кочур
(1908, с. Феськівка Чернігівської обл. - 1994) - український перекладач, поет, літературознавець, громадський діяч. Автор книг "Друге відлуння", "Інтинський зошит" та ін.
Розгорнути