chrome firefox opera safari iexplorer

Як вибрати якісну рибу: поради фахівців

09 червня 2017 о 10:45

Незважаючи на широкий вибір, представлений на прилавках маркетів, купити якісну свіжу рибу — велика проблема. Слушні речі щодо того, як вберегтися від купівлі неякісного товару і не ризикувати своїм здоров'ям, радять фахівці Асоціації рибалок України. 

Де купувати?

«Слід пам'ятати, що в маленьких магазинчиках через невеликий оборот товару продукти можуть залежуватися, і тому шукати якісну рибну продукцію в них не варто. Так само уникайте вуличних стихійних ринків, на них риба невідомого походження», — каже голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков.

На його думку, краще віддати перевагу супермаркету або спеціальним великим рибним магазинам, де рибу швидко розкуповують і вона не встигає зіпсуватися. І де вона проходить хоч якийсь контроль і має необхідні супровідні документи. Втім, і тут треба тримати вухо гостро, адже супермаркет — «безвідходне виробництво».

Краще жива риба

Звичайно, якщо ви не женетесь за «заморськими» делікатесами, то найкраще купувати живу рибу, яка плаває в акваріумах супермаркетів. В основному, це відомі усім карась, короп, товстолобик, білий амур. Але є і щука, форель, стерлядь. Зазвичай, вони штучно вирощені на місцевих фермерських рибних господарствах.

«Не треба проходити повз нашої вітчизняної риби, яка вирощена в ставкових господарствах або виловлена в наших річках і морях. Вона смачна і корисна, — каже Олександр Чистяков, — Хоча з вибором її теж потрібно бути уважним, оскільки вона може бути виловлена незаконно браконьєрами і через це не пройшла належний ветеринарний контроль якості».

Тому перед покупкою риби варто просити у продавців документи і дізнаватися про походження риби і її належну якість. На відміну від стихійних ринків, у великих супермаркетах риба на прилавку повинна мати всі документи.

Експерти звертають увагу на те, що дуже багато риби заражено гельмінтами, особливо це стосується річкової риби.

Навколишнє середовище річкових риб давно вже бажає кращого. У річки потрапляють промислові і побутові стоки. А, як відомо, в нездоровому середовищі важко вирости здоровий організм. Вчені стверджують, що річкова риба схильна до багатьох хвороб, в тому числі вона часто заражена і паразитами. Тому річкову рибу краще самому не солити, оскільки сіль не вб'є можливих паразитів. Умертвити невидимі оку личинки може тільки тривале замороження (при температурі -20 градусів протягом 6-8 діб).

Річкову або озерну рибу необхідно готувати, дотримуючись ретельної термообробки. Тому виловлюй живу рибку зі ставка або акваріума в супермаркеті і — смаж, вари, запікай або готуй її на пару.

А ось робити суші, роли, тартар чи інші страви з сирої риби — смертельно небезпечно. Лікарі, які стикалися з епісторхозом (так по-науковому називається поразки риби гельмінтами) і знають сумну статистику в даній області, давно обходять стороною суші-бари.

Риба не може бути першого або другого сорту

Рибний продукт повинен бути тільки свіжий! Класифікація риби на нашому прилавку виглядає так: риба жива; риба охолоджена; риба свіжоморожена; заморожена риба і продукт, зроблений з риби (копчення, консерви).

Асортимент охолодженої риби набагато ширший, ніж свіжої. Охолоджена риба несе значно більше користі для здоров'я людини, аніж заморожена. Термін зберігання охолодженої риби в холодильнику магазину при температурі 0-2° С обмежений, як правило, 3-5 днями (та й то лише при дотриманні всіх необхідних для цього умов). В домашніх умовах її краще приготувати протягом 24 годин після покупки — кажуть експерти Асоціації рибалок України.

При виборі слід звернути увагу на те, що її блискуча луска повинна щільно прилягати до тіла, м'ясо повинно бути пружним і при натисканні на нього пальцем, ямка повинна відразу розпрямлятися, у риби повинні бути світло-червоні зябра і яскраві блискучі очі з чорними зіницями і прозорою рогівкою. Але, якщо очі у рибини потьмяніли і впали, від тушки виходить навіть найменший душок, а зябра стали майже чорними, луска відстає, такий продукт краще не купувати.

Якщо ж продукт нарізаний на шматки або продається у вигляді філе, треба дивитися на якість м'яса — воно повинно мати здоровий і соковитий зовнішній вигляд, не варто брати обвітрені і потемнілі по краях шматочки.

«При виборі охолодженої риби потрібно розбиратися в її видах, інакше можна отримати фальсифікат. Не всі види риб можуть за технічними можливостями потрапити до нас на прилавок в охолодженому вигляді. В основному охолодженими продають штучно вирощений продукт: норвезького лосося, форель, дораду, сибаса — і це нормально. Їх везуть до нас в такому вигляді, — радять експерти Асоціації. — Якщо ж на прилавку з'являється охолоджена промислова риба (далекосхідний лосось, горбуша, тріска, зубатка, палтус, навага та ін.), то велика ймовірність того, що напередодні її просто розморозили. Справа в тому, що на сучасних риболовецьких траулерах улов піддають глибокому заморожуванню прямо на кораблях і в такому вигляді везуть в вагонах з холодильниками. Але охолоджена риба дорожче мороженої. І тому в гонитві за прибутком продавці йдуть на хитрість, розморожуючи рибу. Але при цьому в м'ясі риби починаються незворотні процеси. Тому промислову рибу безпечніше і дешевше купити замороженою!».

Копчені смаколики

На прилавках наших магазинів великий відсоток продукції «кустарного» виробництва. Особливо це стосується солоної або копченої риби.

Переробкою риби займаються тисячі дрібних приватників, і далеко не завжди виробництво відбувається з дотриманням норм санітарної безпеки. Тому краще за все купувати солону рибу цілою: це ознака того, що використовувався свіжий примірник. Бажано, щоб рибка лежала в упаковці виробника і була зроблена за ДСТУ. Останнє має гарантувати, що замість ніжного «слабосоленого» оселедця або сьомги тобі не дістанеться пересолений продукт, напханий хімікатами.

Для рекламної привабливості, щоб зробити більш «яскравим і апетитним» м'ясо форелі і лосося підфарбовують ще в садкових господарствах під час росту, додаючи в корм риби барвники. Вторинне «фарбування» вони проходять в процесі засолювання або копчення, тому перед покупкою варто звернути увагу на колір м'яса. Якщо воно яскраве, значить, його точно відкоригували, і вдома такий продукт залишить червоний слід на білій серветці.

Не соромтеся перед покупкою копчену рибу понюхати. Якщо аромат копчення дуже різкий і хімічний, значить, рибу точно готували за допомогою «рідкого диму». У правильно приготовленого свіжого продукту повинен бути присутнім легкий аромат копчення і приємний запах деревного диму. На жаль, «рідкий дим» не заборонений законом, і іноді його використовують навіть в поєднанні з натуральним копченням.
Наприклад, спочатку рибу тримають над дровами, щоб надати їй трохи справжнього аромату, і потім «доготовляють» за допомогою препаратів.

«ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ: риба буває тільки свіжа, все інше — це рибний продукт сумнівної якості. Риба повинна бути тільки вищого гатунку. Рибний продукт дуже корисний для людського організму, але за умови, якщо він свіжий. Неякісний рибний продукт може бути смертельно небезпечний. Бережіть себе і свої сім'ї», — підсумовує голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков.

17 червня

Інші дати
Віктор Некрасов
1911 –  український письменник. У 1960–70-ті рр. виступав на захист української культури, проти антисемітизму і переслідувань дисидентів Росії та України, підписав відомий лист 139 діячів науки і мистецтв України до керівництва СРСР з приводу арештів і політичних переслідувань інакодумців. 
Розгорнути
Народився Валентин Бичко
(1912, м.Харків  - 1994) - український поет, перекладач. Автор багатьох книг для дітей, а також  лібрето опер «Перекоп» і «Гайдамаки».
Є книг багато – радісних, печальних. Товстих, тонких, барвистих, наче жар. Але одна – книжкам усім начальник, І звуть її по-простому – Буквар. Із нього слів не вируба сокира, Це маленятам кращий в світі дар, І мова в нім – легка, співуча, щира, Дитячі душі гріє він – Буквар. (Валентин Бичко)
Розгорнути
Народився Володимир Ладижець
(1924, с. Харківці Хмельницької обл. - 1991) - український письменник, журналіст, видавець. Автор повістей, оповідань, романів, публіцистики, збірок віршів для дітей "Ластівки з Карпат", "Орлиний дім" та ін.
Розгорнути