chrome firefox opera safari iexplorer

У Запоріжжі відкрилася виставка, присвячена пластиці ХХ сторіччя

29 березня 2018 о 14:25

Виставка «Чарівний світ пластики ХХ сторіччя» відкрилася в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї. До неї увійшло близько 300 експонатів з порцеляни, фаянсу, бронзи, металу та інших матеріалів. Усі фігурки різні за часом створення, стилем, сюжетом і тематикою: анімалістка, скульптури людей, персонажів казок або книжок, декоративні предмети.

«Найстаріші фігурки вироблені в ХІХ сторіччі з каслинського лиття. Це статуї атлетів і жінок. Також у нас представлена порцеляна часів кінця Російської Імперії. Загалом тут зібрані статуетки фабрик з усієї України, які працювали ще за часів імперії і після більшовицького перевороту. Чимало експонатів середини і другої половини ХХ сторіччя, тобто радянського періоду. Крім того, тут багато німецьких речей, бо жителі Олександрівська до 17 року часто їздили в Європу, привозили звідти одяг і прикраси. Протягом всієї історії люди любили прикрашати свої будинки подібними речами. У нашій країні це набуло особливої популярності якраз у ХІХ-ХХ ст. Ми зрозуміли, що великий пласт культури йде від нас і може скоро зникнути, тому почали збирати цю колекцію», — розповіла завідувачка відділу історії краю Запорізького обласного краєзнавчого музею Зоя Попандопуло.

Виставка створена відділом, що займається історією до перевороту 1917 року, і відділом сучасності. Крім того, у її наповненні брали участь жителі міста та інші працівники музею.

Більшу частину виставки складає особиста колекція виробів із зеленого бісквіта, створеного різними фабриками в Російській Імперії і Західній Європі, запорізького колекціонера Валерія Гущі. Сленговою мовою цей бісквіт називають «зеленка». За часом створення — це період модерну.

Нагадаємо, що в 1913 році на території України було розташовано 9 із 36 заводів з виробництва порцеляно-фаянсових виробів у Російській імперії. Основними з яких були Межигірська фаянсова фабрика (заснована 1798 року), Городницький (1799), Баранівський (1802) і багато інших заводи. Після закінчення Другої світової війни почали з'являтися нові і реконструюватися старі виробництва. До 1984 року на території нашої країни діяло 18 підприємств цієї галузі.

Євген ТЕРЕЩЕНКО, Запоріжжя, фото автора

Джерело: День
Розділи: Туристичні новини

24 грудня

Інші дати
День працівників архівних установ
Свято встановлено в Україні «…враховуючи значний внесок архівних установ України у розвиток вітчизняної науки і культури, інші сфери життя суспільства, необхідність подальшого вдосконалення архівної справи та на підтримку ініціативи працівників архівних установ…» згідно з Указом Президента України «Про День працівників архівних установ» від 30 жовтня 1998 року № 1200/98.
Розгорнути
Народився Спиридон Черкасенко
(1876, м. Новий Буг Миколаївської обл. - 1940)  - письменник, педагог, журналіст, освітньо-культурний діяч. Автор п'єс, історичних романів, оповідань, віршованої трагендії "Коли народ мовчить" та історичної драми "Северин Наливайко". Деякі його вірші покладені на музику та стали народними піснями.
Розгорнути
Народився Костянтин Данькевич
(1905, м.Одеса – 1984) – український композитор, піаніст, педагог. Автор балету «Лілея», опер «Трагедійна ніч», «Боглан Хмельницький», «Назар Стодоля», музики до театральних вистав та кінофільмів.
Розгорнути
Народився В’ячеслав Чорновіл
(1937, с.Єрки, Черкаська область – 1999) – літературний критик, публіцист, політичний діяч. Герой України.
«Однак шани заслуговує тільки той, хто шанує самого себе... Бо Україна починається з тебе.» (Вячеслав Чорновіл)
Розгорнути