chrome firefox opera safari iexplorer

26 грудня: це цікаво знати

26 грудня 2019 о 00:12

«Але ж пливуть, минають літа...

Час і горами двига…

І сум не такий, і радість не та...

І тільки незмінна книга!»
Євген Плужник

У дохристиянські часи 26 грудня відзначали Свято Рода. Рід колись вшановувався як першоджерело всього. Вважалося, що він дарував життя всім земним істотам, а тому цього дня випікали короваї, варили пиво і мед та проголошували замовляння на честь Рода і Рожениць: «Хай все добре народжується!»

У християнські часи 26 грудня почали вшановувати Євстратія і вірили, що цього дня злі сили хочуть знищити сонце, а для того, щоб цього не сталося – мітлу, на якій відьма може долетіти до сонця, забирали з вулиці. Також в поріг застромлювали серпа і сокиру, щоб нечисть не пробралася в хату.

Починаючи з цього дня і до Різдва, підмічали погоду, бо кожен з дванадцяти днів мав показувати погоду одного з місяців майбутнього року.

За церковним календарем 26 грудня вшановують мучеників Євстратія, Авксентія, Євгенія, Мардарія та Ореста; мученицю Лукію; преподобного Аркадія Новоторзького; преподобного Мардарія, затворника Києво­Печерського; преподобного Арсенія; святого Досифея, митрополита Молдавського.

Іменинниками ж 26 грудня є:

Арсен, Лукія, Євген, Орест та Аркадій.

26 грудня народились:

1898 – Євген Плужник – український письменник, поет, драматург, перекладач. Автор поетичних збірок «Дні», «Рання осінь», «Рівновага», роману «Недуга», п’єс «Просефор Сухораб», «У дворі на передмісті».

26 грудня відзначають:

     

  • День подарунків.

Події 26 грудня:

1776 – під Трентоном війська Джорджа Вашингтона одержали перемогу над англійцями, яка стала переломною в боротьбі північноамериканських колоній за незалежність.

1825 – у Петербурзі відбулося повстання декабристів.

1898 – П’єром і Марією Кюрі відкрито радіоактивний елемент радій.

1918 – проголошено відновлення УНР і сформовано уряд держави – Раду Народних Міністрів УНР.

1919 – уряд УНР відкликав українську місію з Паризької мирної конференції.

1991 – Європейське співтовариство визнало Україну як незалежну державу. Таку заяву від імені ЄС розповсюдило міністерство закордонних справ Нідерландів, які головували в керівних органах ЄС.

2004 – в Україні проведено переголосування другого туру 26 грудня 2004, на якому перемогу здобув Віктор Ющенко.

Чи знаєте ви, що:

Перша книжка віршів Євгена Плужника під назвою «Дні» вийшла в світ завдяки дружині поета Галині Коваленко.

«Євген все писав, писав, – розповідала вона, – а ми бідно жили, на шостому поверсі, одна кімнатка, а він все писав і засував то в піч, то під матрац. Одного разу він вийшов. Викликали його… Я собі подумала так: якщо я не зможу оцінити його поезію, то викраду. Понесу я Юрієві Меженкові, хай він скаже – він же фахівець, чи це чогось варте. Потім Меженко викликає мене до телефону і каже: «Знаєте, що ви принесли? Ви принесли вірші такого поета, якого ми в житті будемо довго чекати і дай нам Бог, щоб ми дочекалися».

Наближення смерті Плужник передбачив непомильно. Попросив у санітара води: «…вмиюся, пригадаю Дніпро і вмру». Зі спогадів того санітара: «Плужник повільно вмочив праву руку, підніс її до чола і так тримав її якийсь час, закривши очі – як людина, що пригадує; потім знову вмочив пальці обох рук у воду і слабо потер їх одну об одну. Потім обтерся рушником, що його я подав, – так само повільно, мляво. Я поміг йому лягти і закритися коцами до підборіддя; взяв миску і відійшов з нею. По якійсь хвилині-двох я знову був коло ліжка. Письменник уже не дихав…»
(Євген Плужник. Три збірки.Мюнхен, Інститут літератури ім. Михайла Ореста, 1979).

«Рідна країна»

Розділи: Суспільство

13 червня

Інші дати
13 червня відзначають:
  • День визволення Маріуполя від російських окупантів.
  • Міжнародний день поширення інформації про альбінізм.
Розгорнути
Володимир Правик
1962 –  герой-пожежник, ліквідатор аварії на ЧАЕС. Герой Радянського Союзу.
Розгорнути
Марія Грінченко
1863 – Марія Грінченко (М. Загірня, М. Чайченко) – письменниця, перекладачка, дружина і помічниця Б. Грінченка. Авторка віршів, оповідань, повісті «В шахтах», спогадів про І. Нечуя-Левицького, В. Самійленка.
Розгорнути
Народився Василь Моруга
(1947, с. Сонцеве Донецької обл. - 1989) - український письменник, перекладач, журналіст. Автор поетичних збірок, документальної повісті "розкажи мені, поле", казок для малят. Тривалий час був головним редактором дитячого журналу "Барвінок".
Розгорнути
Народився Марко Черемшина (Семанюк Іван Юрійович)
(1874, с.Кобаки, Івано-Франківська область – 1927), український письменник і громадський діяч, адвокат, доктор права. Автор збірок «Карби», «Верховина» та ін.
 
«Етнографічних матеріалів я не збирав, бо сам був тим матеріалом, пересякнувши наскрізь народними піснями та казками із самого малку. Я виріс серед співанок, та казок, та сопілок, вдихав їх в себе і віддихав ними». (Марко Черемшина)
Розгорнути

Новини Дивитися всі