chrome firefox opera safari iexplorer

2 травня 1877 року народився Володимир Лучицький – відомий український вчений — геолог і петрограф

02 травня 2020 о 10:56

 Майбутній академік народився у Києві, в родині історика, професора Київського університету Івана Лучицького та Марії Лучицької, перекладачки. 

 1899 р. закінчив із золотою медаллю природничий факультет  Київського університету Святого Володимира. Як один з найкращих студентів отримав стипендію кафедри мінералогії.  Протягом двох років вдосконалював свої знання у Німеччині. 1912 р. захистив докторську дисертацію на тему: «Рапаківі (різновид граніту,  — Ред. )Київської губернії і породи, які його супроводжують».

У 1908–1914 р.р. професор В.Лучицький викладав мінералогію  у Варшавському політехнічному інституті.  

За часів Української  Революції організовував  Український геологічний комітет. У серпні 1918р. наказом гетьмана П.Скоропадського  В.І. Лучицького було призначено директором Геологічного комітету.

У 1919–1921 р.р. В.Лучицький — професор кафедри мінералогії  Таврійського університету.

Згодом у званні професора викладав у московських  Гірничій академії та Геологорозвідувальному інституті. 

Під час Другої світової війни  перебував у евакуації, провадив геологічні дослідження на Уралі.

1947 р. очолив Інститут геологічних наук АН УРСР.

20 жовтня 1949р. у Києві академік В.І.Лучицький помер внаслідок тяжкої хвороби.

Роботи вченого з дослідження  Українського кристалічного щита зберігають своє значення і нині. Саме В.Лучицький відкрив потужні українські родовища графіту та каоліну. Крім того, вчений розробив гідрогеологічну та геологічну характеристики території України; склав гідрогеологічні та геологічні карти нашої країни.

Володимир Лучицький – автор численних підручників і посібників з петрографії та корисних копалин. Так, його підручник «Петрографія» перевидавався п’ять разів. Не меншу цінність мають і підручники  «Курс петрографії»,  «Петрографія України», «Петрографія Криму».  

Не втратили свого наукового значення праці академіка Лучицького: вже згадувана «Рапаківі Київської губернії і породи, які його супроводжують; «Стратиграфія докембрію Українського кристалічного масиву»; «Український стратиграфічний масив».   

В.І.Лучицький потягом тривалого часу провадив дослідження залізорудних родовищ  Керченського півострова, Кривого Рогу; каолінових та графітових  покладів України. «Керченський залізорудний район», «Корисні копалини України», «Каоліни України» та ціла низка інших праць  з’явилися в результаті цих досліджень. 

Великий внесок В.І.Лучицького у вирішення проблем водопостачання українських міст. Це відображено в його роботах  «Гідрогеологічна мапа України», «Гідрогеологічні особливості артезіанських горизонтів Києва».   

Академік  Лучицький виховав чимало талановитих вчених. Серед них – і його син Ігор Лучицький, відомий геолог, член-кореспондент Академії Наук. 

«Рідна країна»

За матеріалами інтернет-видань

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути