chrome firefox opera safari iexplorer

21 липня 1906 року народилася Олена Теліга – українська поетеса і незламна патріотка

21 липня 2020 о 11:08
uk.wikipedia.org

З’явилась вона, спалахнула і згоріла на тяжкім та сірім, потім криваво-червонім небі війни й революції, неначе блискуча зірка, лишаючи яскраве світло по собі, яке палахкотітиме нащадкам.

Дмитро Донцов

   Пропонуємо найважливіші факти з життя Олени  Теліги – життя, що стало прикладом жертовної любові до України.

1.Олена Теліга (Шовгенова) народилася в Російській імперії, під Москвою,  й протягом тривалого часу спілкувалася російською. Також російською на початках писала вірші.

Українську почала вивчати у 12 років – у жіночій гімназії О.Дучинської — коли родина переїхала до Києва, де батько отримав посаду в Уряді УНР.

2.Олена походила з небідної професорської родини. Але їй довелося зазнати справжніх злиднів і тяжкої роботи заради шматка хліба. Коли Київ окупували більшовики, Уряд УНР, у якому працював батько, евакуювався. 14-річна Оленка з мамою та братом залишилися без засобів до існування і з тавром «петлюрівців». Щоб якось прогодуватися, дівчинка наймалася полоти городи.

 3.Олена була тендітною, елегантною, надзвичайно вродливою (її порівнювали з видатною актрисою Гретою Гарбо);  часом дещо наївною й примхливою. Але за жіночною зовнішністю проглядали крицева воля і незламність у переконаннях. 

4. У Чехословаччині, в еміграції, 18-річна Олена остаточно усвідомила себе українкою. Якось на вечірці російські молодики-емігранти почали кпинити з української мови, називаючи  її  «собачою». Олена підвелася і, грюкнувши кулаком об стіл, вигукнула: «Ви — хами, панове! Ця «собача мова» — моя мова! Мова моїх батька і матері. Я більше вас не хочу знати!». Відтоді говорила тільки українською.

5.  Також у Чехословаччині, 1 серпня 1926р., Олена вийшла заміж за громадського діяча й бандуриста Михайла Телігу, нащадка старовинного козацького роду. У шлюбі була щаслива. Подружжя єднали і кохання, й український світогляд.

6. Вірші  22-річної поетеси потрапили до Дмитра Донцова — редактора журналу «Літературно-науковий вісник» і одного з чільних ідеологів українського націоналізму. Він надрукував поезії в журналі.  Так почалася дружба, яка сприяла становленню О.Теліги як поетеси й переконаної націоналістки.

7. Життя Олени за кордоном було далеко не безхмарним.  Довелося  працювати манекенницею в крамницях, танцівницею в кабаре – аж поки не знайшлася робота вчительки в українській школі. При цьому Теліга не  полишала літературної діяльності: друкувалася, брала участь у літературних вечорах та дискусіях.

 8. Наприкінці 1939 р. Олена Теліга познайомилася з Олегом Ольжичем, вченим-архітектором, поетом і керівником Культурної референтури ОУН. Вступила до Організації Українських Націоналістів. Після розколу організації увійшла до ОУН(м).

9. На початку жовтня 1941 р. Олена Теліга у складі похідної групи ОУН прибула до Києва. Очолила Спілку українських письменників, а невдовзі – літературний журнал «Літаври».  У грудні окупаційна влада заборонила  видання – через відсутність «пронімецького» спрямування. 

10. Олену Телігу заарештувало ґестапо 9 лютого 1942 р... До арештантів з власної волі приєднався Михайло Теліга, щоб бути поруч із дружиною.  У камері №34 ґестапівської катівні Олена видряпала тризуб і напис: «Тут сидiла i звiдси йде на розстрiл Олена Телiга».

   Разом зі своїм чоловіком Михайлом Телігою, Іваном Рогачем, Володимиром Багазієм та іншими українськими націоналістами Олена Теліга була розстріляна 21 лютого 1942 р. в Бабиному Яру.

   Вічна слава великій доньці України!

Підготувала Олена Бондаренко,

Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

7 серпня

Інші дати
Народився Пантелеймон Куліш
(1819, смт. Вороніж, Сумська область - 1897) - український письменник, драматург, фольклорист, етнограф, перекладач, критик, редактор, видавець. Автор першого україномовного історичного роману «Чорна рада».
«… единственные во всем мире по своему поэтическому достоинству малороссийские песни, вспомните дивную историю Малороссии, эту поэму-историю, которая как героическая песня легла на скрижалях мира – и вы не можете не призадуматься над судьбой этого необыкновенного народа, который явился чудесным образом, как роскошный цветок посреди враждебных для него стихий…» (Пантелеймон Куліш)
Розгорнути