В цей лютий час, що крицею гримить,
У дні брехні, і мсти, і зла, й безправ’я,
Коли ще їх на постаменти ставлять,
Коли від бунту серце бурунить, –
В цей гнівен час, у цю злосердну мить
Мої уста нещадність бою славлять,
І грифа знак – не голуба – обрав я,
Щоб оздобляв мій гордовитий щит.
С.Гординський. «Знак грифа».
Святослав Гординський створив ікони та мозаїки для собору Святої Софії у Римі. А загалом розписав близько тридцяти храмів у дванадцяти країнах Європи, Америки таАвстралії.
Ще він написав книги про творчість Тараса Шевченка, Олександра Архипенка, Галини Мазепи, інших українських митців. Крім того — з історії української ікони, італійського та французького мистецтва.
Перекладав твори Горація, Гюго, Бодлера, Аполінера, Байрона, Ґете, Шіллера, Рільке, Словацького. 1961р. видав збірку «Поети Заходу», що складалася з 60 його блискучих перекладів.
Гординському належить неперевершена поетична інтерпретація «Слова про Ігорів похід».
Він ніколи, ніде, за жодних обставин не забував, що він – українець…
Святослав Ярославович Гординський народився у Коломиї, в родині викладача Львівської класичної гімназії, згодом-відомого літературознавця Ярослава Гординського. Зі старовинного шляхетного роду Гординських гербу Сас походить чимало талановитих митців, науковців, філософів.
Святослав навчався у львівській гімназії, затим в університеті й Мистецькій школі Олекси Новаківського, вдосконалював набуті знання в Берлінській Академії мистецтв, у Академії Жюльєна та Модерній академії Фернана Леже в Парижі.
1931р. повернувся до Львова, створив Асоціацію незалежних українських митців, редагувавїї журнал «Мистецтво», а також часописи «Назустріч», «Наші дні». Роботи художника брали участь у міжнародних виставках у Римі, Берліні, Празі. Як графік оформив понад 40 книг.
27-річним видав першу збірку віршів – «Барви і лінії».
На початку Другої світової війни Святослав Гординський виїхав зі Львова до Кракова. 1944р. емігрував до Мюнхена. Заснував Спілку праці українських образотворчих митців. Оселившись від 1947р. у США, створив Об'єднання Мистців Українців в Америці, організував грандіозну виставку українських митців та видав каталог, який досить довго залишався єдиним енциклопедичним довідником про життя і творчість майже 400 митців-українців.
Останню зі своїх десяти поетичних збірок під назвою «Поезії. Вірші оригінальні й перекладні» Гординський видав у вісімдесят три роки.
1991р. митець навідався до України. Був на той час вже слабким фізично, недочував, але, переповідають очевидці, невимовно тішився своїм перебуванням на рідній землі.
Святослав Гординський помер 8 травня 1993р. у Вероні, штат Нью-Джерсі. Свою величезну бібліотеку та безцінний архів заповів Національному музею у Львові.
Олена Бондаренко