chrome firefox opera safari iexplorer

13 січня: це цікаво знати

13 січня 2021 о 03:12

«Прийшли щедрувати до вашої хати.

Приспів: Щедрий вечір, добрий вечір!

Тут живе господар – багатства володар.

А його багатство – золотії руки.

А його потіха – хорошії діти!»
Українська народна щедрівка

 

У народному побуті 13 січня зранку на Меланки починали готувати другу обрядову кутю – Oедру. На відміну від багатої, її заправляли скороминою; на Поліссі, скажімо, зерно варили зі смальцем. Як і на багатий вечір, кутю ставили на покуті, дотримуючись попередніх обрядів.

Крім цього, господині готували млинці з салом, пироги та вареники з сиром аби обдаровувати ними щедрувальників. Цього дня колись мирилися посварені. Хлопці щедрували та водили Меланку, тобто, перевдягнутого в жіноче вбрання жартівника, а дівчата ворожили.

Наприклад, клали під подушку гребінця, примовляючи, щоб суджений у сні розчесав волосся. Або ж виходили на вулицю, щоб дізнатися, якою буде вдача у майбутнього чоловіка. Якщо на дорозі зустрічався пес, то норов у судженого мав бути лихий, а вівця – тихий.

Старші ж люди намагалися завбачувати погоду, бо ж який перший день у Новому році, таким буде і весь рік. Вечір цього дня називають Щедрим.

За церковним календарем 13 січня відзначають Віддання свята Різдва Христового. Цього дня вшановують православного Йосифа Обручника, Давида, царя, і Якова, брата Господнього; преподобну Меланію Римлянку.

Іменинники 13 січня:
Меланія, Петро.

13 січня народились:
1851 – Василь Образцов – доктор медицини, один із засновників київської терапевтичної школи. Першим у світі описав клінічну картину тромбозу коронарних артерій і обґрунтував можливість прижиттєвого розпізнавання інфаркту міокарда.
1877 – Левко Мацієвич – український корабельний інженер, автор багатьох проектів кораблів, підводних човнів, перший український авіатор, громадський і політичний діяч.

13 січня відзначають:

  • Щедрий вечір або Старий Новий рік.

Події 13 січня:

1681 – у Бахчисараї підписано договір, який завершив московсько-турецьку війну 1676–1681.

1919 – Київ. Директорія УНР затвердила закон про заклик військових до дійсної служби.

1928 – у трьох будинках в містечку Шенектейді (штат Нью-Йорк) компанії RCA і General Electric встановили перші експериментальні телевізори для демонстрації можливостей прийому телесигналу в домашніх умовах.

1936 – у Варшаві завершився один із найбільших судових процесів проти ОУН, в якому частина обвинувачених, в тому числі студент Степан Бандера, були засуджені до страти.

1942 – почалося примусове вивезення населення України в Німеччину (Остарбайтери).

1942 – конференція представників союзних країн, окупованих Німеччиною, що відбулася в Лондоні, прийняла декларацію про покарання військових злочинців.

1943 – Адольф Гітлер видав директиву про тотальну мобілізацію матеріальних засобів та людських ресурсів Німеччини.

1953 – в СРСР повідомлено про розкриття «змови кремлівських лікарів».

1965 – Губернатор штату Міннесота (США) Карл Ролваг та мер Міннеаполісу Артур Нафталін підписали прокламації про проголошення 22 січня «Днем української незалежності».

1991 – у литовській столиці Вільнюсі підрозділ КДБ штурмує міський телецентр і телевежу, що призвело до загибелі 13 литовців і одного офіцера КДБ.

1992 – Україна та Королівство Швеція встановили дипломатичні відносини.

1992 – Республіка Кіпр визнала незалежність України.

2015 – Теракт під Волновахою в ході російської збройної агресії проти України.

Чи знаєте ви, що:

На Меланію (13 січня) у народі існувала традиція грати «У Меланку», щоб провести старий рік якомога веселіше. А грати треба ось як.

З гурту молоді вибирається хлопець, який найкраще вміє жартувати. Він переодягається й стає «Меланкою». Інші теж переодягаються: хто циганом, хто ведмедем, хто журавлем, хто чортом... Одним словом, хто що цікаве придумає, те й утілює.

Це дійство цілком може відбуватися й удень – тоді дітлахи юрбою біжать за переодягненою ватагою, щоб добре роздивитися таку чудасію.

Хлопці не до кожної хати заходять, а тільки до тих домів, у яких є надія зустріти дівчат. Як і при водінні кози, дозвіл пощедрувати слід випрошувати в пісенній формі:

Господинечко, господаречку,
Пусти в дім Меланочку,
Меланочка чисто ходить –
Нічого в домі не пошкодить.
Добрий вечір!

Господар запрошує до хати, уся родина збирається подивитися на ряджених, надто ж дівчата цікаві до того, що відбувається. Незважаючи на попередню «рекламу», «Меланка» ходить по хаті й робить шкоду, наприклад, може сміття розкидати або посуд поперевертати. Господині знають цей звичай, тому уважно слідкують, щоб «Меланка» поводилася гарно, нічого не чіпала.

Тим часом хлопці щедрують, висміюючи поганих господинь:

А Меланка – неробоча,
Їх сорочка – парубоча,
Як люди ідуть на жнива,
То Маланка – на пива!

Дівчата сміються й хвалять пісню й танці. Кожен із ряджених показує свої здібності: щосили витанцьовує, аж поки дух заб’є. Коли нарешті щедрівку скінчено, усі сідають до святкового столу.

Якщо «Меланкою» обирають дівчину, то ця «Меланка» значно поважніша та статечніша; вона вбирається молодою. Дівчата, щедруючи, до оселі не заходять, а стоять попід вікнами та співають:

Ой, на річці, на Йордані,
Добрий вечір на Мелані,
Добрий вечір, щедрий вечір,
Людям добрим на сей вечір!

Отак колись щедрували та подекуди й зараз щедрують. (За матеріалами www.ukrlit.vn.ua)

«Рідна країна»

Розділи: Суспільство

23 грудня

Інші дати
Народився Степан Тимошенко
(1878, с.Шпотівка, Сумська область – 1972) – український вчений у галузі механіки. Автор фундаментальних праць з теорії опору матеріалів, теорії пружності та коливань. Один із організаторів і перших академіків Української академії наук. Основоположник школи прикладної механіки в США.
Розгорнути