chrome firefox opera safari iexplorer

Паска за рецептом XIX століття

27 квітня 2021 о 15:09

Паски для свячення в українські господині починали пекти, починаючи з середи перед Великоднем. Одну велику випікали для освячення, кілька маленьких — на гостинці та обов'язково на пошану померлим. 

Усі пташки оздоблювали пташками, хрестиками, віночками. Традиційно пекли по 12 пасок — за кількістю Христових апостолів. Пасками обмінювались, брали з собою у гостини. А скуштувати за час Великодня 12 різних пасок вважалось запорукою доброї вдачі на весь рік. 

Пасківники — традиційні форми для української великодньої випічки (з фондової збірки НЦНК «Музей Івана Гончара»)

Музей Івана Гончара пропонує сучасним господиням приготувати до свята паску за рецептом 19 століття. Рецепт узято зі збірки Миколи Маркевича (1804–1860 рр.) — українського історика, етнографа і фольклориста. Тож запасіться питльованим борошном, півсотнею жовтків та приготуйтеся «бити» тісто!

Рецепт:

  1. Узяти кварту молока, закип'ятити.

В Україні раннього нового часу «квартою» називали металевий кухоль або десяту частину відра (дещо більше за літр).

2. Покласти фунт питльованого борошна у кам'яну чашу та розвести кип'яченим молоком.

Фунт — міра ваги, що з 1899 року дорівнювала 0,4095124 кг. У багатьох європейських країнах, що використовують метричну систему, в побуті використовується так званий «метричний фунт», що дорівнює 0,5 кг.

Питльоване борошно («питльованка») — пшеничне борошно особливого, дрібного помелу. Відповідає сучасному вищому ґатунку. Для отримання такого борошна зерно мололи («питлювали») на млині зі спеціальним просіювачем — питлем.

3. Додати ⅛ фунта цукру, дати охолонути, але не повністю — так, щоб можна було покласти дріжджі.

4. Додати столову винну чарку дріжджів і поставити суміш, щоб підходила. Коли вона зійде, процідити крізь сито. Це буде опара.

5. Відділити 50 яєчних жовтків у діжку.

6. Покласти цукру дрібного помелу 1½ фунта.

7. Терти жовтки з цукром цілу годину, щоб добре розмішати.

8. Додати 2 фунта пшеничного борошна і дві столових склянки (2¼ кварти) опари.

9. «Бити» тісто 3 години, а якщо потрібно — довше.

10. Поставити у тепле місце, щоб тісто підійшло. Коли підійде, місити на столі.

11. Готове тісто покласти у паперові форми, що попередньо вимазані маслом.

12. Випікати в печі не холодній, але й не жаркій, а головне просторій та високій.

Цукор можна замінити медом — таку паску називали медовою. Кислу паску готують так само, але без цукру та меду.

9 грудня

Інші дати
Народився Борис Грінченко
(1863, с. Вільховий Яр, Сумська область - 1910) — український письменник, педагог, лексикограф, літературознавець, громадсько-культурний діяч. Автор фундаментальних етнографічних, мовознавчих, літературознавчих та педагогічних праць, історичних нарисів, перших підручників з української мови й літератури. Укладач чотиритомного тлумачного «Словаря української мови». Один із організаторів і керівників товариства «Просвіта».
Ще не вмерла Україна, Але може вмерти: Ви самі її, ледачі, Ведете до смерти! Не хваліться, що жива ще Наша воля й слава: Зрада їх давно стоптала, Продала, лукава! (Борис Грінченко)
Розгорнути
Народився Борис Тен (Микола Хомичевський)
(1987, с. Устенське Друге Рівненської обл. -1983) - український перекладач, педагог. Автор збірки сонетів "Зоряні сади", перекладів творів Есхіла, Гомера, Аристофана, Ф. Шиллера, А. Міцкевича, О. Пушкіна, Л. Толстого та ін. класиків світової літератури.
Розгорнути