chrome firefox opera safari iexplorer

13 квітня: це цікаво знати

13 квітня 2021 о 06:03

«Народ, що не знає своєї історії, є народ сліпців»
Олександр Довженко

13 квітня за григоріанським календарем 103 день року. До кінця року залишається 262 дні.

За дохристиянським календарем 13 квітня є днем народження Нового життя. У цей час наші пращури пекли короваї (баби), молилися до Дажбога та всіх Богів у Сварозі.

У християнські часи 13 квітня у народі почали вшановувати Іоанна-листяника. Цього дня підмічали, якщо довго не розгоряється вогонь у печі, на похолодання.

За церковним календарем 13 квітня вшановують священомученника Іпатія, преподобного Іпатія – цілителя Печерського, преподобного Аполлонія.

Іменинниками 13 квітня є:
Веніамін, Інокентій, Ганна, Іпатій

13 квітня народились:
1907 – Федір Нірод, український художник театру; головний художник Національного академічного театру опери та балету Т.Г.Шевченка.

Події 13 квітня:
1928 — У Києві відбулась прем'єра фільму Олександра Довженка «Звенигора».

Сюжет фільму охоплює дві тисячі років буття і розповідає про багато етапів історії України: від скіфів і варягів до більшовиків та білогвардійців. За цю картину О.Довженко був «таврований» клеймом «буржуазний націоналіст».

«Фільм усе більше починає звучати невимовною чарівностю. Чарівностю своєрідної манери мислення. Дивним переплетенням реального з глибоко національною поетичною вигадкою. Гостросучасного і разом з тим міфологічного. Гумористичного і патетичного. Чогось гоголівського. В повітрі носилося: серед нас нова людина кіно, майстер з власним обличчям.» (Сергій Ейзенштейн)

1940 — Розпочався другий етап депортації із західних областей України, у результаті якого були виселені майже 320 тис. осіб.

13 квітня відзначають:
Всесвітній день рок-н-ролу

Чи знаєте ви, що:

Олександр Довженко у своєму фільми «Звенигора» передбачав страшні репресії тридцятих років. У сцені, де онук-націоналіст Павло стріляє собі у голову, з його вуст звучить попередження: «Ось наближається антихрист!». Безжальний та апокаліптичний Молох вже за кілька років почав пожирати своїх дітей. Довженко добре знав про репресії, бо й сам ледве уникнув їх у 1923 році.

«Звенигора» була сенсацією 1928 року, але водночас це був початок особистої трагедії Довженка — за цю стрічку, та згодом за фільм «Земля» його будуть постійно звинувачувати у буржуазному націоналізмі.

Фільм обійде екрани Голландії, Бельгії, Аргентини, Мексики, Канади, Англії, США, Греції, а два громадські перегляди у Парижі закінчаться овацією.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...