chrome firefox opera safari iexplorer

16 липня: цікаво знати

16 липня 2021 о 06:21

У дохристиянські часи 16 липня вшановували Перуна, покровителя грому та блискавок, що у християнські часи перетворився на Іллю. І оскільки вже починалися жнива, то підмічали: «Якщо комарі літають роєм – незабаром розпогодиться».

У народі 16 липня присвячували Мокію, і з давніх часів він вважається нещасливим. У цей день краще бути обережним і не починати ніякої справи. 

Ще одна назва свята 16 липня – Стожари. Саме так слов’яни називали скупчення Плеяди, що була в сузір’ї Тельця. Поява його обіцяло удачу мисливцям, інакше в ліс, навпаки, не варто було вирушати, бо видобутку не буде. З особливою шаною слов’яни ставилися до зірок, оскільки вважали, що це ангели запалюють світло у вікнах своїх будинків (не тільки 16 липня) і дивляться на людей з небес.

Тривав 16 липня сінокіс, і вважалося, що варто поквапитися з роботами, адже попереду були дощі, а потрібно було встигнути запастися кормом для худоби.

За церковним календарем, 16 липня вшановують мученика Якинфа; мучеників  Діомида, Євлампія, Аскліпіодота і мученицю Голіндуху; преподобних Анатолія затворника у Ближніх печерах та Анатолія затворника у Дальніх печерах; перенесення мощей святителя Филипа; благовірних князів Василія і Костантина Ярославських; преподобних Іоана і Лонгина Ярензських; мучеників Мокія і Марка; преподобного Олександра, обителі «Невсипущих» первоначальника; святителя Анатолія, патр. Константинопольського.

Іменинники 16 липня:
Анатолій, Никодим, Василь, Марко, Пилип.

16 липня народились:

1881 – Василь Зеньковський – відомий у Європі православний діяч, богослов, педагог, історик.

1893 – Данило Демуцький – класик українського і світового кіно, кінооператор і фотограф. Кінооператор О. Довженка («Арсенал», «Земля»), Б. Барнета і І. Савченко. Заслужений діяч мистецтв Української РСР (1954). Заслужений діяч мистецтв Узбецької РСР (1954). Лауреат Сталінської премії першого ступеня (1952). Жертва сталінських репресій.

1908 – Василь Барка (Очерет) – український письменник і перекладач. Автор роману «Жовтий князь».

16 липня відзначають:

  • День бухгалтера України.
  • День прийняття Декларації про суверенітет України (1990)

Події 16 липня:

1054 – переговори між Римом і Візантією щодо впливу у південній Італії та низки теологічних питань у Константинополі завершилися скандалом. Внаслідок цього конфлікту Християнська церква розділилася на дві гілки: католицьку і православну.

1848 – у Львові засновано культурно-просвітницьку організацію «Галицько-Руська матиця».

1917 — ухвалено ІІ Універсал Української Центральної Ради. Цим актом проголошено взаємне визнання УЦР та Тимчасового уряду Росії.

1918 - Гетьман Павло Скоропадський затвердив зразок морського прапора України: на білому полі розміщувався прямий синій хрест із каймою такого ж кольору, у лівому верхньому куті зображувався національний прапор невеликого розміру із видрукованою золотом печаткою св. Володимира посередині. Зараз ВМСУ використовують прапор фактично такого ж дизайну (без тризуба).

1919 — під тиском польських військ УГА, перейшовши ріку Збруч, залишила Галичину й відступила на територію Наддніпрянської України.

У 1932 році центр Донецької області перенесений з Артемівська (нині Бахмут) в Сталіно (нині Донецьк).

1942 - Гітлер вперше прибув до своєї ставки «Верфольф» під Вінницею.

1990 – прийняття Верховною Радою Української СРС Декларації про державний суверенітет України (355-а голосами «за» при чотирьох «проти» і одному, що утримався). Проголошено верховенство власних, а не всесоюзних законів на території республіки, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх стосунках.

«Верховна Ради Української РСР, виражаючи волю народу України, прагнучи створити демократичне суспільство, виходячи з потреб всебічного забезпечення прав і свобод людини, шануючи національні права всіх народів, дбаючи про повноцінний політичний, економічний, соціальний і духовний розвиток народу України, визнаючи необхідність побудови правової держави, маючи на меті утвердити суверенітет і самоврядування народу України, ПРОГОЛОШУЄ державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах» («Декларація про державний суверенітет України»).

2010 — в Одесі відкрито Перший Одеський міжнародний кінофестиваль.

Чи знаєте ви, що:

Уперше й востаннє 16 липня 1991 року в Україні відзначено як День незалежності — за відсутності інших ритуалів комуністичні керівники урочисто несли квіти до пам'ятників Леніну, які обов'язково були у центрі кожного міста. У Києві відбувся концерт українських гуртів на площі тоді ще Жовтневої революції, апогеєм якого став виступ «Братів Гадюкіних» і заключний феєрверк.

Розділи: Календар

24 грудня

Інші дати
День працівників архівних установ
Свято встановлено в Україні «…враховуючи значний внесок архівних установ України у розвиток вітчизняної науки і культури, інші сфери життя суспільства, необхідність подальшого вдосконалення архівної справи та на підтримку ініціативи працівників архівних установ…» згідно з Указом Президента України «Про День працівників архівних установ» від 30 жовтня 1998 року № 1200/98.
Розгорнути
Народився Спиридон Черкасенко
(1876, м. Новий Буг Миколаївської обл. - 1940)  - письменник, педагог, журналіст, освітньо-культурний діяч. Автор п'єс, історичних романів, оповідань, віршованої трагендії "Коли народ мовчить" та історичної драми "Северин Наливайко". Деякі його вірші покладені на музику та стали народними піснями.
Розгорнути
Народився Костянтин Данькевич
(1905, м.Одеса – 1984) – український композитор, піаніст, педагог. Автор балету «Лілея», опер «Трагедійна ніч», «Боглан Хмельницький», «Назар Стодоля», музики до театральних вистав та кінофільмів.
Розгорнути
Народився В’ячеслав Чорновіл
(1937, с.Єрки, Черкаська область – 1999) – літературний критик, публіцист, політичний діяч. Герой України.
«Однак шани заслуговує тільки той, хто шанує самого себе... Бо Україна починається з тебе.» (Вячеслав Чорновіл)
Розгорнути