chrome firefox opera safari iexplorer

Переяслав-Хмельницькому повернули історичну назву — Переяслав

27 жовтня 2017 о 10:43

Депутати міської ради Переяслава-Хмельницького проголосували за пропозицію повернути місту історичну назву, відмовившись від доданої за сталінських часів частини топоніму «Хмельницький».

Про це повідомляє Україна молода, посилаючись на прес-службу міської ради.

"Схвалити пропозицію громадської ради при виконавчому комітеті Переяслав-Хмельницької міської ради щодо поверненню місту Переяслав-Хмельницький Київської області історичної назви «Переяслав», — йдеться в опублікованому рішенні.

За нього проголосували 22 депутати з 28 присутніх. Ще двоє утрималися, двоє були проти, двоє не голосували.

Вирішено порушити клопотання перед Київською обласною радою щодо внесення подання до Верховної Ради України про повернення місту історичної назви.

В обгрунтуванні рішення йдеться про те, що місто, перша літописна згадка про яке датується 907 роком у договорі Русі з Візантією, було перейменоване з ідеологічних міркувань.

"У роки Другої світової війни, перейменувавши наше місто, ідеологи сталінізму прагнули вирвати з корінням дерево його тисячолітньої історії і пересадити в штучний горщик зразка 1943 року. Уся підступність колоніальної політики «старшого брата» полягала в тому, що додавши до назви нашого міста славне ім’я лідера національно-визвольної революції українського народу 1648—1657 рр. Богдана Хмельницького, вони прагнули назавжди «відрізати» Переяслав від державотворчих історичних витоків часів Київської Русі, загубивши його у величезному лабіринті провінційних міст, яке згадувалося хіба що у зв’язку із роковинами сфальсифікованого договору про «возз’єднання російського і українського народів», — зазначається в документі.

Підкреслено, що в сучасних політичних умовах роль Переяслава набуває надважливого значення в усвідомленні українцями свого загальноєвропейського цивілізаційного та національно-державницького вибору.

«Повернення історичної назви місту Переяслав є сутнісним індикатором національної самосвідомості, самоідентифікації, невід’ємною ознакою державно-територіальної приналежності. В умовах «гібридної» війни Російської Федерації проти України збереження назви Переяслав-Хмельницький означатиме історичну, ідеологічну, ціннісну капітуляцію перед російським імперським неоколоніалізмом як у масштабах нашої малої батьківщини, так і України в цілому», — підкреслили автори обгрунтування.

Водночас, повернувши місту його споконвічну назву сучасне покоління виправить історичну несправедливість та відновить свою генетичну пам`ять, вважають у міськраді.

Розділи: Суспільство

7 травня

Інші дати
Петро Чайковський
1840 –  російський композитор, диригент, музично-громадський діяч. Мав українське коріння. В Україні написав понад 30 творів.
Розгорнути
Народився Микола Кащенко
(1855, с.Веселе, Запорізька область – 1935) - український біолог, ембріолог, селекціонер, один із перших українських академіків, засновник акліматизаційних садів у Томську і Києві. Разом з В.О.Караваєвим створив зоологічний музей і був його першим директором.
Тиха місячна ніч над принишклим селом Оповила біленькі оселі. Лиш пустун-вітерець над люстерком-ставком В срібних хвилях гойда каруселі. Продерчав десь деркач у заплавах ріки, На хвилину сполохавши тишу, Очерет з осокою про щось гомінкий Тихо шепче і чубом колише. Запізнілий туман, мов отара овець, Суне попаски вбрід понад лугом. Замаячив ледь-ледь вдалині острівець Й непомітно сховався за пругом. (Віктор Геращенко)
Розгорнути