chrome firefox opera safari iexplorer

Нескорена Алла Горська

18 вересня 2023 о 11:26
НЕСКОРЕНА Алла ГОРСЬКА або
як Алла Горська і Василь Симоненко в УРСР пропагували вітання «СЛАВА УКРАЇНІ!»
«Ти знаєш, весь час хочеться писати українською мовою. Розмовляєш по-українськи — і думати починаєш українською…»
Із листа Алли Горської до батька. 1961 рік.
Сьогодні згадуємо незлим, добрим словом українську художницю і дисидентку, «душу шістдесятництва» Алллу Горську, яка народилася 18 вересня 1929 року в Ялті.
В колі ВЕЛИКИХ УКРАЇНОК 20 століття Алла Горська мусила б бути серед найперших, найбільш знаних і пошанованих.
Але є так як є!…

Тож чекаємо на нові книги і фільми про людину, яка, за словами її соратниці Людмили Семикіної «народилася для протесту, була оборонцем, смолоскипом, абсолютно свідомо йшла на жертви, ніколи не боялася казати правду».
Також мріялося, щоб у вестибюлі Червоного корпусу Київського університету Тараса Шевченка знову появився вітраж «Шевченко. Мати», створений Аллою Горською, Опанасом Заливахою, Людмилою Семикіною, Галиною Севрук і Галиною Зубченко в 1964 році з нагоди 150-річчя Тараса Шевченка.
Нагадаю, що у центрі цієї композиції було зображено гнівного Шевченка, який однією рукою пригортає жінку-Україну, а в іншій тримає книжку й виголошує при цьому свої знамениті слова:
«Возвеличу малих, отих рабів німих,

Я на сторожі коло них поставлю слово!»

Цей символічний вітраж було розбито тодішнім…ректором Університету Швецем ще до його урочистого відкриття.
А ще мусимо знати, що Василь Симоненко і Алла Горська, 60 років тому, домовилися вітатися словами — «СЛАВА УКРАЇНІ!»
У своєму листі до поета, літературознавця і шістдесятника Івана Світличного від 27 серпня 1963 року Василь Симоненко пише таке:
«За все літо я бачив дуже мало живих людей, найяскравішими серед них були панянки Зубенко та Горська. В останню я майже закохався. Никаючи по Каневу, ми зголосилися на тому, що слід ввести таке вітання:
— Слава Україні!
— Навіки слава!
Агітую тебе приставати до нашого тріумвірату…»
На 9 день після смерті Василя Симоненка Алла Горська намалює оригінальний портрет поета, який буде стояти на вечорі памʼяті в Києві.
На червоно-чорному потртеті Симоненка вона передасть всю трагічність, жертовність і водночас неупокореність поета.
Менше як за 7 років після смерті Василя Симоненка, 28 листопада 1970 року, буде вбито й Аллу Горську. Тодішній КДБ радянської України на чолі з Федорчуком зробив все, щоб перетворити смерть Горської на побутове вбивство. Тому відкриття повної правди про це політичне вбивство «душі шістдесятництва»теж вкрай важливе.
Тож памʼятаємо і шануємо нашу історію і наших визначних українок не лише в їх день народження.

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...