chrome firefox opera safari iexplorer

Україна перетворюється на тропіки

26 липня 2011 о 11:41

Затяжна спека до 40 градусів, як минулого літа, або різка зміна погоди зі злив на суху спеку і навпаки, як це відбувалося в червні-липні цього року, роблять Україну схожою на тропічну Африку.

Варто відзначити, що на державному рівні вже готується документ з масштабною назвою: «Національний план адаптації до кліматичних змін». Про це повідомила відповідальна за зв'язки зі ЗМІ Держагентства екологічних інвестицій при Кабміні Ілона Заєць, пише Сегодня.

«Перед нами поставлено завдання — скласти „План адаптації“, — розповіли нам фахівці агентства. — Потім він буде погоджений з Мінфіном і Мінюстом.

По суті, в ньому прописане те, що слід врахувати поточні і прогнозовані зміни клімату, можливі наслідки для усіх економічних секторів. Наприклад, енергетики. Доведеться задуматися над тим, як ефективніше охолоджувати АЕС у спекотні літні місяці.

Також потрібно враховувати те, що споживання електроенергії літом через увімкнені кондиціонери практично таке ж, як і взимку, коли масово вмикаються обігрівачі. Перша версія „Плану адаптації“ може бути складена вже нинішньої осені».

За словами екологів з держагентства, швидше за все, в плані будуть прописані і рекомендації для аграріїв — яким сортам овочів і злаків віддавати пріоритет, а від яких утриматися. Наприклад, є сенс перейти на вирощування пізніших сортів пшениці. Що ж до овочів, то, за словами екологів, треба серйозно розглядати таку вигоду від потепління клімату, як можливість збору двох урожаїв в рік (наприклад, капусти, гороху, моркви і т. д.).

Старший науковий співробітник Українського гідрометеорологічного НДІ Владислав Тимофєєв говорить, що подібні до нинішніх різкі зміни погоди влітку були і 10, і 20 років тому, проте зараз вони відбуваються частіше — з періодичністю тиждень-два.

«Це означає, що влітку наш помірний клімат стає схожим на тропічний. На півдні і в Криму стало більше опадів», — розповів він.

Експерти-аграрії говорять, що у нових температурних режимах в Україні можна буде вирощувати банани, але не в промислових масштабах. «Їх вже окремі садівники вирощують в Криму», — говорить експерт агроринку "Асоціації «Українського клубу агробізнесу» Роман Сластьон.

Нагадаємо, що у найближчий тиждень синоптики прогнозують спеку по всій країні більше 30 градусів. У Криму і південних областях температура досягатиме 38 градусів, на сході, в центрі країни і в Києві — до 34, проте у вихідні трохи похолодає — до 25-28 градусів. У західних регіонах — 28-31, проте щодня дощі та грози.

Часта зміна погоди не вплине на ціни на сезонні продукти. «Овочі і фрукти і далі дешевшатимуть, аж до серпня. В середині місяця ціни стабілізуються, а починаючи з вересня підуть вгору», — прогнозує директор компанії «ПроАгро» Микола Верницкий. Завдяки вологій погоді цього року плодоносні рослини довше живуть, а значить більше плодоносять.

Джерело: ТСН
Розділи: Довкілля Здорова

27 квітня

Інші дати
Народився Олександр Беретті
(1816, м.Петербург, Росія – 1895) – український та російський архітектор, син Вікентія Беретті. Участник проектування Володимирського собору в Києві. За проектами Олександра Беретті збудовано 23 будівлі в ряді міст України. За проектами його батька Вікентія Беретті (14.06.1781 – 1842) в Києві збудовані будівлі Київського університету, обсерваторії і інституту благородних дівиць (нині Жовтневий палац).
Зелена піна лісу молодого Дрімотно плеще, як на морі шум. Блакитні тіні впали на дорогу, Заворожили мудрі бджоли ум. Стоять дуби замислено і строго. Тут — перейшовши молодий самум — Собі поставлю келію убогу, Щільник пахучий для останніх дум. (Максим Рильський)
Розгорнути