- 08400, м.Переяслав-Хмельницький, вул.Т.Шевченка, 8
- (04567) 5-56-41; 5-53-39
- з 9.00 до 17.00
- дорослий – 6 грн., Дитячий – 3 грн. Вартість екскурсійного обслуговування: доросла екскурсія – 30 грн. дитяча екскурсія – 15 грн.
Музей Заповіту Т. Г. Шевченка було відкрито 18 квітня 2008 року в колишній оселі переяславського лікаря А. О. Козачковського. Саме в цьому будинку в ніч на 25 грудня 1845 року Т. Г. Шевченком був написаний безсмертний «Заповіт».
Експозиція музею в хронологічній послідовності розкриває історію нашого краю козацького періоду через призму її розуміння Т. Шевченком, розповідає про перебування поета на Переяславщині.
Перші чотири зали, об’єднані темою «Переяслав історичний», знайомлять відвідувачів з добою звитяжних лицарів, сміливих козацьких походів, боротьби з запеклими зовнішніми та внутрішніми ворогами. В експозиції знаходиться колекція української, польської, російської зброї ХVІІ ст. Наступні чотири зали експозиції – меморіальні кімнати: вітальня, кімната для гостей, в котрій жив Т. Г. Шевченко, бібліотека та кабінет лікаря А. О. Козачковського – відтворюють інтер’єри кімнат 1 пол. ХІХ ст., що допомагає передати дух тієї епохи, наблизитися до обстановки, в якій жив і творив поет влітку та восени 1845 року.
Три літературно-художні зали розповідають про навчання Тараса в петербурзькій Академії мистецтв, ранню творчість поета, а також знайомство Т. Г. Шевченка з багатьма переяславцями та особисто з господарем будинку, про «Переяславську осінь Кобзаря» – період справжнього творчого злету митця.
Про Переяслав, архітектурні пам’ятки міста, переяславські наддніпрянські села, про гостинних друзів Т. Шевченко згадує у повістях «Близнецы» і «Художник», «Археологічних нотатках», у листуванні, поезіях, малюнках.
Восени 1845 року в Переяславі і у В’юнищах Т. Шевченко пише найкращі свої твори: «Наймичка», «Кавказ», «І мертвим, і живим…», «Холодний яр», «Давидові псалми», «Маленькій Мар’яні», «Минають дні, минають ночі», «Три літа». Ідеї, основні думки цих шедеврів української поезії завжди спрямовані в майбутнє, завжди сучасні та актуальні, завжди надихають і додають наснаги прийдешнім.
У виставковій залі розміщено роботи студентів Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури, присвячені перебуванню Т. Г. Шевченка на Переяславській землі.