Україна втрачає статус потужного експортера зброї, заявив директор Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Валентин Бадрак.
За його словами, формально можна фіксувати доларове зростання обсягів збройового експорту, але купівельна спроможність долара впродовж останнього десятиліття впала наполовину.
Отже, заяви низки українських політиків і чиновників, буцімто Україна все ще входить у десятку лідерів збройового експорту, як мінімум некомпетентні, вважає фахівець.
Експерт зазначає, що однією з причин такого стану речей є слабке розуміння новою командою спецекспортерів кон'юнктури ринку та особливостей роботи з посередниками.
Як приклад Бадрак наводить ситуацію з Латинською Америкою. Так, якщо стосовно поставок бронетехніки в Перу немає ясності, то Бразилія, що мала намір придбати українські танки й налагодити масштабне співробітництво з ВАТ «Мотор Січ», за неофіційними даними, відмовилася від військово-технічного співробітництва з Україною.
"Обізнані люди кажуть, що бразильська сторона була ошелешена, коли після підписання документа про співробітництво з Мінпромполітики України один із заступників генерального директора «Укрспецекспорту» заявив про необхідність заново домовлятися — уже з керівництвом «Укрспецекспорту» і «Укроборонпрому», — сказав Бадрак.
«Таке правонаступництво всередині української влади, точніше — його відсутність, кажуть, викликало шок. Тим більше що й міністра оборони Бразилії, прихильного до ВТС з Україною, примусили піти у відставку, причому ставлення до закупівель техніки українського виробництва виявилося не останнім питанням у списку претензій до чиновника», — повідомив він.
За інформацією експерта, схожа ситуація і з імовірністю поставок Індії керованих авіаційних ракет Р-27. Індійці, які гостро потребують авіаційного озброєння, погодилися навіть із завищеною вартістю ракети, але угода в кілька сот мільйонів доларів не рухається до підписання.
Фахівці кажуть, зазначає Бадрак, що виробник ракет ДАХК «Артем» просто не може відпрацювати схему, а спецекспортери не мають можливості впливати на це підприємство, — в «Укроборонпром» воно не потрапило, Мінпромполітики ж уже немає на менеджерській карті країни.
За інформацією експерта, ще один холдинг, який незрозуміло кому підпорядковується, — ДАХК «Топаз», зробив два комплекси радіолокаційної розвідки «Кольчуга-М», які підприємство виробляє виключно під замовлення, і тепер уже півроку не може їх реалізувати.
На думку близьких до підприємства осіб, 48 мільйонів доларів Україна не може заробити з досить банальної причини — нездатність конкретних людей домовитися між собою, резюмував Бадрак.
Нагадаємо, обсяг експорту озброєнь і спецпослуг держкомпанії «Укрспецекспорт» та її дочірніх підприємств за підсумками 2010 року склав 956,7 мільйона доларів, що на 19,66% більше у порівнянні з 2009 роком.