Україна потрапила до найнижчої категорії «репресивних економік» світу у рейтингу, складеному Heritage Foundation.
У переліку зі 179 країн Україна опинилась на 163-й сходинці, відставши таким чином від Росії (144) та Білорусі (153) і загалом опинившись останньою із 43 європейських країн. Втім, це на одну сходинку вище, ніж у попередньому рейтингу.
Укладачі рейтингу вважають, що основи економічної свободи крихкі і розподілені в країні нерівномірно.
«Слабкий захист прав власності та широко розповсюджена корупція відбивають бажання займатися підприємницькою діяльністю і значно підривають перспективи довгострокового економічного розвитку», — сказано в доповіді про ситуацію в Україні. Водночас автори рейтингу відзначають певне покращення ситуації в Україні: зокрема, у сфері монетарної свободи та боротьби з корупцією.
При цьому автори рейтингу наголошують, що судова система в країні не вільна від політичного втручання.
«Після кількох років потужного зростання життєздатність української економіки похитнулася частково через глобальне економічне сповільнення, а також через загалом кволі зусилля з підвищення ефективності контролюючих органів та стосовно відкриття ринків міжнародним інвестиціям», — йдеться у поясненні до рейтингу.
Лідерство у переліку вже 18-й рік поспіль посідає Гонконг. На другому місці Сінгапур, далі — Австралія, Нова Зеландія і Швейцарія.
Індекс економічної свободи складають на основі оцінки ефективності законів, їхньої дієвості, кількості урядових чиновників і контролюючих органів, а також відкритості ринків.
10 найвільніших економік світу
- Гонконг
- Сінгапур
- Австралія
- Нова Зеландія
- Швейцарія
- Канада
- Чилі
- Маврикій
- Ірландія
- США
Найвільнішою економікою серед колишніх радянських республік визнана Естонія, яка має 16 місце і обійшла в рейтингу Фінляндію, Швецію та Німеччину.
В найнижчій категорії разом з Білоруссю і Україною опинилися Узбекистан (164) і Туркменістан (168). Замикають рейтинг Куба (177), Зімбабве (178) і Північна Корея (179).