У середу в селі Дідівці Прилуцького району Чернігівської області за ініціативи заступника Голови Верховної Ради України Миколи Томенка та народного депутата України Валерія Дубіля відбулися заходи з нагоди вшанування 195-річчя від дня народження видатного українського історика, мислителя, громадського діяча Миколи Костомарова.
Як відомо, два роки тому Фонд Миколи Томенка «Рідна країна» спільно з народними депутатами України Валерієм Дубілем та Іваном Куровським започаткували громадську акцію «Микола Костомаров повертається на Чернігівщину».
Її мета – відновлення музею-садиби Миколи Костомарова у селі Дідівці, до якого входять будинок, в якому історик прожив десять років, криниця, церква та паркова частина. Відтворення музею-садиби відомого українського діяча відбувається лише в рамках громадської акції. Наукову-дослідницьку та історико-архітектурну частину проекту здійснює заслужений діяч мистецтв України Борис Дєдов.
Борис Дєдов розповів та показав народним депутатам, журналістам і присутнім жителям села про хід реставраційних робіт в будинку Костомарова. Зокрема, у будівлі було змінено дах, у багатьох кімнатах покладено дерев’яну підлогу, укріплено стіни, встановлено вікна з грубим склом, виготовленим в стилі ХІХ століття тощо.
Після оглядин, ініціатор проекту М.Томенко констатував, що роботи йдуть не так швидко, як хотілося, але «ключова річ зроблена – садиба врятована». За його словами, якби два роки тому вони з колегами-депутатами не взялися за відбудову садиби, важко сказати, щоб від неї залишилося.
Сьогодні багато експертів і фахівців підтримують відновлення будинку українського класика та створення у Дідівцях історико-краєзнавчого комплексу, однак, на жаль, фінансово цим опікуються лише М. Томенко і народні депутати Валерій Дубіль та Іван Куровський.
За словами М.Томенка, «сьогоднішня дата, на жаль, не помітна і не потрібна владі». «Однак ми оптимісти і сподіваємося, як і обіцяли, музей завершити, тим більше, що задачу мінімум до 195-річчя Миколи Костомарова ми виконали: зберегли цей об’єкт, законсервували і крок за кроком будемо його відроджувати», — наголосив він.
У 1967 році весь світ відзначав 150-років з дня народження Миколи Костомарова.
Микола Томенко висловив сподівання, що з нагоди 200-річчя історика ЮНЕСКО оголосить 2017 рік – роком Миколи Костомарова у світі.
Позитивним є той факт, що місцеві фахівці та експерти долучилися до роботи стосовно майбутньої наповненості залів будинку-музею.
Планується зробити кімнату відомих людей, які тут жили і творили. Очевидно, одна з ключових експозицій буде Микола Костомаров і чернігівські вчені, художники, інтелектуали, які творили у другій половині ХІХ століття».
Також в новій музейній установі належне місце буде віддано роботі Кирило-Мефодіївського братства. Він нагадав, що серед багатьох творів митця і сьогодні залишається актуальною «Книга буття українського народу», яка стала одним з основних документів Кирило-Мефодіївського братства, через діяльність якого і Тарас Шевченко, і Микола Костомаров, й інші визначні діячі були відправлені у заслання.
«Цю книгу треба пропагувати, бо багато ідей, які там зафіксовані, актуальні і для нинішньої України», — висловив сподівання М. Томенко.
В свою чергу народний депутат Валерій Дубіль теж поділився планами щодо розбудови музейного комплексу. Він нагадав, що два роки тому тут було презентовано проект церкви Преподобної Параскеви Сербської та встановленню і освяченню пам’ятний Хрест на знак започаткування відтворення церкви. Він повідомив, що вже на сьогоднішній день є весь необхідний матеріал для будівництва. «Уже заготовлена деревина для будівництва церкви та альтанки. Сподіваюся, що протягом одного-двох місяців зробимо фундамент і далі будемо ставити коробку», — сказав він.
Присутній на заході заступник директора Інститут літератури Сергій Гальченко зауважив, що «те, що Микола Костомаров повертається на Чернігівщину – ознака прояву високої культури». Він повідомив, що Академія наук й Інститут літератури докладе усіх зусиль, щоб на цьому місці був справді музей, а не щось, на зразок кімнати з плакати. «Це буде справжній музей автентичних експонатів насамперед місцевого походження з різноманітними виданнями, копіями документів тощо.
«Отож, завдання мінімум – найближчим часом завершити відновлення робіт у садибі, де повинен запрацювати музей, а максимум – до 200-річчя Миколи Костомарова створити на цьому місці історико-краєзнавчий комплекс», — резюмував ініціатор заходу Микола Томенко.
Як виглядає садиба сьогодні
Проект майбутнього історико-краєзнавчого комплексу
Микола Томенко та Валерій Дубіль під час урочистей
«Рідна країна»