chrome firefox opera safari iexplorer

У столичній «Мамаєвій слободі» гуляють «Бабський тиждень»

14 березня 2013 о 10:23

«Бабський тиждень» або свято Колодія — відзначають у козацькому селищі «Мамаєва слобода», що у Києві. Там відтворили давній обряд «похрестини колодки». За традицією, цими днями слід ласувати варениками з сиром та сметаною, запиваючи страви медовухою. Жінки цього тижня керували чоловіками, а неодруженим парубкам — прив’язували колодки.

В останній тиждень перед Великим постом українки гуляли на славу. Перечити молодицям цими днями — зась.

Костянтин Олійник, директор козацького селища «Мамаєва слобода»: «Геть усе можна було жінкам в цей тиждень, мало верхи на козаках вони не їздили. Цей тиждень споконвіку називався „бабським тижнем“. Бо жінки примушували чоловіків робити різні такі жартівливі роботи».

Озброївшись варениками с сиром та сметаною, молодиці ходили в гості. Такі наїдки — не лише смачні, а й символічні для Масляної.

Дівчата: «Щоб ми жили як вареники в маслі!»

Яна Калініченко, етнограф: «Традиційна страва здавна на Україні була не млинці, не налисники, а саме вареники з сиром. Вареник з сиром — це символ достатку, плодючості».

Кілька століть минуло, а на дівочих посиденьках мало чого змінилося. І розмови, і пісні — про чоловіків.

Одружені жінки, виявляється, завдячують cімейним щастям дерев'яній колодці.

Учасниця свята: «От якби я того року тому Михайлові не прив'язаа добру таку колодку — то чи була б я зараз молодицею».

Неодружених парубків — за цю провину — одарюють колодками. Бабіїв — кількома.

Віталій Гук, учасник свята: «Кожна дівчина, яка вважала, що до неї має засвататися саме цей хлопець, могла йому повісити колодку. І їх не можна було знімати, інкаше це був дуже великий гріх, який вважався у суспільстві дуже неправедним, негідним вчинком».

Головними атрибутами Масляної — колодкою та варениками — натякали молоді на весілля.

Яна Калініченко, етнограф: «Вареник — символ жінки, а от колодка — це символ чоловіка, і от оці два символи сходилися разом і виходить той самий шлюб».

Масові гуляння на Масляну за традиціями влаштовували у прощену неділю. Потому — починався Великий піст.

Джерело: 5 канал
Розділи: Новини культури

29 квітня

Інші дати
Народився Леонід Верещагін
(1909, м.Херсон, - 1977) - український і російський фізик, доктор фізико-математичних наук без захисту дисертації, академік. Автор розробки апаратури високого тиску для проведення наукових досліджень і технологічних праць. Під його керівництвом в СРСР вперше отримано синтетичні алмази.
"Академік... Верещагін входив до когорти вражаючих творців...дива в науці й техніці третьої чверті ХХ ст., до якої належали видатні особи - С. П. Корольов, М. В. Келдиш, П. Л. Капиця, А. М. Прохоров... і багато інших, які визначали рівень не тільки вітчизняної, а й світової науки." (Віра Євдокимова)
Розгорнути
Народився Григорій Денисенко
(1919, с. Ходорів Київської обл. - 1999) - учений, професор, доктор технічних наук, член-кореспондент АН УРСР. За його ініціативи вперше в СРСР було побудовано випробувальний полігон "Десна" з комплексного використання відновлювальних джерел енергії.
Розгорнути
1648 – почалася битва під Жовтими Водами
Битва під Жовтими водами (29 квітня— 16 травня 1648) — битва між військами Речі Посполитої і українськими козацько-селянськими військами Богдана Хмельницького та його татарськими союзниками. Перша переможна битва в ході Національно-визвольної війни 1648 – 1654 років, що мала величезне політичне і воєнне значення для Богдана Хмельницького та самого ходу війни.
«Бог не без милості, козак не без щастя» (Українське прислів'я)
Розгорнути