chrome firefox opera safari iexplorer

На Херсонщини збирають перший великий урожай українського арахісу

26 вересня 2013 о 14:37

Спроби «приручити» земляний горіх родом iз Латинської Америки в Україні тривали понад 20 років. Учені Південної державної сільськогосподарської дослідницької станції Аграрної академії наук досі не наважувалися задіяти вітчизняні поля під масовий засів арахісом. Усі роботи з його селекції проводили на невеликих ділянках у Голопристанському та Білозерському районах на Херсонщині. А ось у 2013 році аграрії нарешті вивели новий сорт «Клинський» (за назвою села Великі Клинці, де саме й розкинулося арахісове поле) та зважилися віддати під горіх більші площі угідь.

«Ми зламали стереотип про те, що арахіс — це винятково імпортний продукт, — розповідає директор станції, кандидат сільськогосподарських наук Володимир Лимар. — Цього року ми не тільки розробили технологію вирощування арахісу в степовій Таврії, а й вивели свій ексклюзивний посухостійкий сорт».

Вітчизняний сорт арахісу «Клинський» на крапельному зрошенні дає вже всі 20 центнерів iз гектара. При цьому собівартість арахісу становитиме лише 15–16 гривень за кілограм. А його закупівельна ціна в зернах — від 30 гривень.

Володимир Лимар стверджує, що такою окупністю на сьогодні не спроможнi «похвалитися» ані пшениця, ані кукурудза, ані томати з кавунами. При цьому ринок збуту для арахісу практично необмежений. Адже його продають не тільки як ласощі, а й як сировину для кондитерської та харчової промисловостей. Власники підприємств, якi спеціалізуються на цьому, охоче закуповують дешевший вітчизняний горіх, а не дорогий імпортний, позбуваючись при цьому клопотів iз розмитненням останнього.

Учені впевнені, що при дотриманні агротехнологій i використанні сортового насіння, адаптованого до посушливого клімату півдня України, вирощування арахісу в перспективі буде дуже прибутковим.

Уже зараз селекціонери з Херсонської, Одеської, Миколаївської та частково Запорізької областей готові віддати великі площі під арахіс. Саме в цих регіонах кліматичні умови відповідають усім необхідним вимогам для вирощування земляного горіха.

Розділи: Довкілля

23 листопада

Інші дати
23 листопада відзначають:
  • День без покупок.
  • Чорна п’ятниця.
Розгорнути
Олександр Івченко
1903 – авіаконструктор, керівник розробки поршневих, пізніше турбореактивних двигунів для багатьох типів літаків, в т. ч. і літаків Як-40 і Ан-24. 1959 р. створив і очолив самостійне дослідне підприємство – Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Прогрес», з 1963 – його генеральний конструктор.
Розгорнути
Народився Микола Бунге
(1823, м.Київ – 1902) – вчений-економіст, державний діяч. Голова Кабінету Міністрів Російської імперії з 1887 до 1895 рр. За його керування бюджет вперше дістає статус документу обов'язкового до виконання всіма відомствами. У 1887 році добився скасування подушної податі з селян, за його ініціативою введено правила, що регламентували умови праці фабричних працівників. Підтримка М.Бунге розвитку індустрії України, іноземні інвестиції подвоїли видобуток вугілля в Донбасі та активно розвивали залізорудну промисловість Криворіжжя.
Розгорнути
Народився Микола Носов
(1908, м.Київ – 1976) – радянський письменник, автор знаменитої трилогії «Незнайко».
Розгорнути