chrome firefox opera safari iexplorer

На Херсонщини збирають перший великий урожай українського арахісу

26 вересня 2013 о 14:37

Спроби «приручити» земляний горіх родом iз Латинської Америки в Україні тривали понад 20 років. Учені Південної державної сільськогосподарської дослідницької станції Аграрної академії наук досі не наважувалися задіяти вітчизняні поля під масовий засів арахісом. Усі роботи з його селекції проводили на невеликих ділянках у Голопристанському та Білозерському районах на Херсонщині. А ось у 2013 році аграрії нарешті вивели новий сорт «Клинський» (за назвою села Великі Клинці, де саме й розкинулося арахісове поле) та зважилися віддати під горіх більші площі угідь.

«Ми зламали стереотип про те, що арахіс — це винятково імпортний продукт, — розповідає директор станції, кандидат сільськогосподарських наук Володимир Лимар. — Цього року ми не тільки розробили технологію вирощування арахісу в степовій Таврії, а й вивели свій ексклюзивний посухостійкий сорт».

Вітчизняний сорт арахісу «Клинський» на крапельному зрошенні дає вже всі 20 центнерів iз гектара. При цьому собівартість арахісу становитиме лише 15–16 гривень за кілограм. А його закупівельна ціна в зернах — від 30 гривень.

Володимир Лимар стверджує, що такою окупністю на сьогодні не спроможнi «похвалитися» ані пшениця, ані кукурудза, ані томати з кавунами. При цьому ринок збуту для арахісу практично необмежений. Адже його продають не тільки як ласощі, а й як сировину для кондитерської та харчової промисловостей. Власники підприємств, якi спеціалізуються на цьому, охоче закуповують дешевший вітчизняний горіх, а не дорогий імпортний, позбуваючись при цьому клопотів iз розмитненням останнього.

Учені впевнені, що при дотриманні агротехнологій i використанні сортового насіння, адаптованого до посушливого клімату півдня України, вирощування арахісу в перспективі буде дуже прибутковим.

Уже зараз селекціонери з Херсонської, Одеської, Миколаївської та частково Запорізької областей готові віддати великі площі під арахіс. Саме в цих регіонах кліматичні умови відповідають усім необхідним вимогам для вирощування земляного горіха.

Розділи: Довкілля

8 травня

Інші дати
Микола Козловський
1921 –  український майстер фотографічних справ. Лауреат Шевченківської премії за фотоальбом «Києве мій».  
Розгорнути
Народився Данило Лідер
(1917, с. Вікторівка, Росія - 2002) - художник театру, педагог. Народний художник України. Серед найвідоміших робіт: оформлення вистав "Ярослав Мудрий" І. Кочерги, "Король Лір" В. Шекспіра, "Дядя Ваня" А. Чехова, "Візит старої дами" Ф. Дюрренматта, "Тев'є-Тевель" за Шолом Алейхемом.
Розгорнути
Народилася Надія Кибальчич
(1878, с. Ясногород Житомирської обл. - 1914) - українська письменниця, перекладачка. Автор книжок "Поезії", "Дитячі оповідання", "Малий Ніно", "Спогади кота Сивка" та ін.
Розгорнути
Народився Василь Вовк-Карачевський
(1834, с. Дуболучівка Чернігівської обл. - 1893) - український громадсько-культурний діяч, публіцист, перекладач, Автор публіцистичних сатей, історичних досліджень ("Канів і його коротка історія"), перекладів праць М. Костомарова, М. Дашкевича, В. Антоновича.
Розгорнути