chrome firefox opera safari iexplorer

Телескоп Hubble виявив сліди води на п'яти екзопланетах

04 грудня 2013 о 12:19

Телескоп «Хаббл» виявив воду на п'яти екзопланетах. Зокрема, телескоп виявив водяну пару в атмосфері екзопланет WASP-17b, HD209458b, WASP-12b, WASP-19b and XO-1b.

Атмосфера екзопланети на тлі зірки

Астрономи NASA виявили водяну пару в атмосфері п'яти різних екзопланет. Відкриття зроблено завдяки спектральному аналізу і телескопу «Хаббл». Подробиці з посиланням на нову статтю дослідників в Astrophysical Journal з описом трьох планет і присвячену об'єктам нещодавню публікацію в тому ж журналі наводить офіційний сайт аерокосмічного агентства.

Дослідники використовували встановлену на орбітальному телескопі «Хаббл» ширококутну камеру Wide Field Camera 3. За її допомогою вчені спостерігали за проходженням планети на тлі зірки і потім порівнювали отримані у різних спектральних діапазонах дані. Оскільки водяна пара добре поглинає ближнє інфрачервоне випромінювання, але практично прозора для видимого світла, астрономи змогли визначити її присутність в атмосфері екзопланет.

У повідомленні NASA підкреслюють, що спектральний аналіз ускладнила менша чіткість ліній поглинання: яскравість випромінювання падала не так значно, як очікували дослідники. Цей ефект, як вважають вчені, обумовлено наявністю в атмосферах усіх п'яти екзопланет хмар пилу, які розсіювали світло та інфрачервоне випромінювання.

Астрономи дослідили три планети, виявлені в рамках проекту SuperWASP (WASP-17b,WASP-12b, WASP-19b), одну планету, яку знайшли за допомогою телескопа XO (XO-1b) і об'єкт, що став першою в історії екзопланетою, знайденою транзитним методом HD209458b. Всіх їх об'єднує великий радіус у поєднанні з невеликою відстанню до зірки і з цього випливає як порівняльна простота аналізу, так і явна непридатність для життя. Ці планети належать до класу «гарячих Юпітерів», розташованих ближче до зірки, ніж Меркурій до Сонця, газових гігантів.

Спектральний аналіз атмосфер планет за межами Сонячної системи став можливий в останні десять років. Раніше саме виявлення екзопланет було складним завданням: HD209458b знайшли лише в 1999 році, а звідтоді тільки кількість підтверджених екзопланет перевалила за позначку в одну тисячу. Зараз зусилля астрономів зосереджено як на вивченні характеристик вже відомих екзопланет, так і на пошуку потенційно населених об'єктів розміром з Землю і на потрібній відстані від зірки

Джерело: ZN.UA
Розділи: Новини освіти

23 листопада

Інші дати
23 листопада відзначають:
  • День без покупок.
  • Чорна п’ятниця.
Розгорнути
Олександр Івченко
1903 – авіаконструктор, керівник розробки поршневих, пізніше турбореактивних двигунів для багатьох типів літаків, в т. ч. і літаків Як-40 і Ан-24. 1959 р. створив і очолив самостійне дослідне підприємство – Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Прогрес», з 1963 – його генеральний конструктор.
Розгорнути
Народився Микола Бунге
(1823, м.Київ – 1902) – вчений-економіст, державний діяч. Голова Кабінету Міністрів Російської імперії з 1887 до 1895 рр. За його керування бюджет вперше дістає статус документу обов'язкового до виконання всіма відомствами. У 1887 році добився скасування подушної податі з селян, за його ініціативою введено правила, що регламентували умови праці фабричних працівників. Підтримка М.Бунге розвитку індустрії України, іноземні інвестиції подвоїли видобуток вугілля в Донбасі та активно розвивали залізорудну промисловість Криворіжжя.
Розгорнути
Народився Микола Носов
(1908, м.Київ – 1976) – радянський письменник, автор знаменитої трилогії «Незнайко».
Розгорнути