Київські автомобілісти з подивом виявили, що даішники стали менше штрафувати.
Часто вдається відбутися навіть простим попередженням. При цьому інспектори тепер їздять відразу на декількох машинах, з зброєю, разом з самообороною або «Автодозором».
«Їхали майже вночі на Відрадному, забули включити фари – дороги-то освітлені. Нас зупиняють відразу дві патрульні машини, з однією з них виходять два автоматники і інспектор. Досить ввічливо попросили документи і запитали, чи все в порядку і чому фари не включили. Раніше протокол склали б, а тут побажали щасливої дороги. Помітили, що з ними була машина «Автодозору», – розповідає киянин Микита.
«Вчора проїхав під «цеглину» та ще й виліз на зустрічну смугу. Раніше за таке права забрали б. Отримав мінімалку – квитанцію на 51 гривню, нібито я пішохід, який порушив Правила дорожнього руху», – дивується таксист Євген.
Тенденцію підтверджує і голова Української таксомоторної асоціації Андрій Антонюк. «Тепер безпідставних зупинок автомобілів немає. Якщо раніше за незначне порушення даішники намагалися влупити величезний штраф у 800 грн, щоб спровокувати на хабар у 250, тепер цього майже немає. Правда, повністю від хабарів співробітники не відмовляються. Але стандартна такса зменшилася зі 100 до 50 грн», – розповів Антонюк.
У «Автодозорі» запевняють, що нікого лякати не хочуть. «Коли ДАІ зупиняє порушника, ми просто перебуваємо поруч. Дивимося, щоб все було відкрито і чесно. Адже бажання вирішити питання за допомогою пари сотень гривень є з обох сторін. Так і ДАІ розуміє, що рівень довіри до них впав нижче плінтуса. Тепер намагаються донести до людей, що вони не бандити і не хабарники», – пояснює дії активістів головний координатор «Автодозору» Анатолій Чередниченко.
Київ разом з ДАІ патрулює близько 200 машин автодозорівців. В основному вночі. Але іноді людей не вистачає, і в машину ДАІ і «Автодозора» підсаджують самооборону з Майдану в камуфляжі і бронежилетах. Але до водіїв їх просять виходити без них, щоб чого доброго не налякати.
«Звичайно, деякі водії іноді починають нервувати, коли машину оточують і міліція, і купа людей у цивільному. Але лякливих небагато – один з 10-20», – сказали в прес-службі столичної ДАІ. Співпрацю з громадськістю київські інспектори називають взаємовигідним. Кажуть, водії раз норовлять обматюкати співробітника ДАІ, а присутність добровільних помічників допомагає згладити конфлікт.
Самі інспектори на умовах анонімності підтверджують, що намагаються не штрафувати порушників, щоб не провокувати агресію і конфлікт. «Ми не можемо нормально працювати. Нам часто погрожують, кажуть, що покличуть самооборону. Тому доводиться з собою брати добровільних помічників, як вони знаходять спільну мову з цими водіями. Але ситуація на дорогах стала гірша. Багато випивших, яким слова не скажи», – скаржиться інспектор.