Міністерство охорони здоров’я України планує перевести лікарні до розряду небюджетних установ, які зможуть вести власну підприємницьку діяльність і самостійно розпоряджатися доходами. Про це у середу, 27 травня, заявив міністр Олександр Квіташвілі, представляючи на засіданні уряду підготовлений МОЗ пакет законопроектів.
Квіташвілі заявив, що мова йде про переоформлення медустанов з бюджетних установ в інші організаційні форми, в тому числі у державні та комунальні підприємства. Це дозволить їм легально оформляти свої доходи і самостійно ними розпоряджатися, а також залучати інвестиційний ресурс, допомогу донорських організацій.
Також передбачається, що медустанови офіційно стягуватимуть плату за надані послуги.
«Ми повинні змінити систему фінансування медустанов і перейти на оплату наданих послуг», – заявив Квіташвілі, зазначивши, що рішення про конкретну зміну форми організації мед установ, згідно з проектом медичної реформи, буде ухвалюватися на місцевому рівні.
Олександр Квіташвілі оцінив тіньові доходи лікарень на рівні 70% усіх надходжень. За його словами, нинішня організаційна форма лікарень не дозволяє їм, зокрема, ефективно співпрацювати зі страховими організаціями.
«Ми пропонуємо цими законопроектами: Перше — це змінити правовий статус закладів охорони здоров'я і дати їм можливість автономного управління. Сьогодні вони отримують всі трансфери по розписаним схемами, вони не можуть легально показати доходи, які у них, ми знаємо, що є, включаючи ті, які вони отримують абсолютно легально. Сьогодні вони не можуть працювати зі страховими компаніям, тому що немає механізму отримання грошей від страхових компаній. Це дуже закрита система, ми хочемо, щоб система трохи відкрилася, щоб була можливість абсолютно легально заробляти гроші. Це і у формі бюджетних установ, і в формі держпідприємства, комунального підприємства та інших форм», – заявив Квіташвілі.
Пакет законопроектів міністр має намір докладно представити громадськості 2 червня.
«Ми зробимо 2-го велику колегію у МОЗ. Абсолютно всім медичним спільнотам зробимо презентацію, більше обговоримо (законопроекти). Але група, яка писала закони, залучала абсолютно всіх, кого можна було залучити. І громадські організації, й експертів з РПР (реанімаційному пакету реформ). Там були лікарі, там були міжнародні експерти, там людей 20 працювало», — сказав Квіташвілі.