chrome firefox opera safari iexplorer

На Прикарпатті обікрали музей Івана Франка

03 квітня 2011 о 09:05

У гуцульському селі Криворівня Верховинського району, що в Івано-Франківській області, обікрали літературно-меморіальний «Музей Каменяра». Це перша крадіжка за півстоліття існування музею. Зараз вже стало відомо, що крадії не місцеві, а заїжджі гастролери із сусідньої області.

За словами завідувачки музею Ганни Луцюк, злодії вибили вікно і проникли в приміщення музею. Зникли автентичні речі, зокрема, гуцульські цимбали, котрим більше ста років, бесаги, скрипка, виготовлені майстрами, сучасниками Франка, а також сідло, постоли і давня хустка.

Всі експонати музею мають історичну й мистецьку цінність. З каси також зникли гроші.

Експозиція музею розташована у п'яти кімнатах. Привертають увагу численні книжки, а також лавка, на котрій сиділи Франкові імениті гості, годинник, що висів у його кімнаті, використовуваний у зйомках фільму «Тіні забутих предків», стіл.

Найоригінальнішим експонатом є, напевно, тогочасний міксер, значно більший за сучасний та повністю зроблений з дерева. Серед експонатів музею в Криворівні є й гуцульська піч, оздоблена кахлями роботи відомого майстра кераміки Олекси Бахматюка.

Як повідомив начальник МВС в області Василь Гультайчук, правоохоронцям вже вдалося знайти викрадену скрипку. Її зловмисники продали у приватну колекцію в одному з районів Прикарпаття. Міліція встановила особу підозрюваного у крадіжці. Зараз з'ясовується місце його перебування.

Як відомо, Іван Франко проживав у Криворівні з 1901 по 1914 роки. Зупинявся в будинку місцевого різьбяра Василя Якіб'юка. До Франка на літування туди приїздили Леся Українка, Гнат Хоткевич, Михайло Коцюбинський, Михайло Грушевський та інші

З 1953 р. тут відкрито музей. Тут зберігаються ліжко, на якому спав Франко, крісло-розкладачка, на котрій відпочивав Коцюбинський, столик, топірець-бартка, годинник, що їх Франкові подарував господар дому В. Якіб'юк.

Нині в оселі встановлюють на вікнах грати. Можливо, встановлять і сигналізацію.

29 квітня

Інші дати
Народився Леонід Верещагін
(1909, м.Херсон, - 1977) - український і російський фізик, доктор фізико-математичних наук без захисту дисертації, академік. Автор розробки апаратури високого тиску для проведення наукових досліджень і технологічних праць. Під його керівництвом в СРСР вперше отримано синтетичні алмази.
"Академік... Верещагін входив до когорти вражаючих творців...дива в науці й техніці третьої чверті ХХ ст., до якої належали видатні особи - С. П. Корольов, М. В. Келдиш, П. Л. Капиця, А. М. Прохоров... і багато інших, які визначали рівень не тільки вітчизняної, а й світової науки." (Віра Євдокимова)
Розгорнути
Народився Григорій Денисенко
(1919, с. Ходорів Київської обл. - 1999) - учений, професор, доктор технічних наук, член-кореспондент АН УРСР. За його ініціативи вперше в СРСР було побудовано випробувальний полігон "Десна" з комплексного використання відновлювальних джерел енергії.
Розгорнути
1648 – почалася битва під Жовтими Водами
Битва під Жовтими водами (29 квітня— 16 травня 1648) — битва між військами Речі Посполитої і українськими козацько-селянськими військами Богдана Хмельницького та його татарськими союзниками. Перша переможна битва в ході Національно-визвольної війни 1648 – 1654 років, що мала величезне політичне і воєнне значення для Богдана Хмельницького та самого ходу війни.
«Бог не без милості, козак не без щастя» (Українське прислів'я)
Розгорнути