chrome firefox opera safari iexplorer

Державний історико-культурний заповідний «Самчики»

  • с. Самчики
    Старокостянтинівський район
    Хмельницька область, 31182
  • (03854) 44 214
  • у вівторок-п'ятницю - з 9 00 до 17 00 год;
    • у суботу, неділю - з 9 00 до 16 00 год;
    • обідня перерва - з 12 00 до 13 00 год;
    • понеділок - вихідний день
  • для дорослих – 4 грн.
Про музей:

Палацово-парковий ансамбль «маєток Самчики» – один із найблискучіших в Україні творів архітектури та садово-паркового мистецтва періоду зрілого класицизму. Палац з його чітко симетрично-осьовою композицією, геометрично виразним і зручним плануванням приміщень, суворістю архітектурних форм і стриманістю оздоблень є взірцем стилю класицизму.

Вас захоплять чари класицистичної архітектури палацу в поєднанні з віковічними деревами, пливучими у високості хмарами, відграями сонця у водах тихоплинного Случа. А затишні, повні краси й несподіванок інтер’єри палацу залишаться в пам’яті назавжди, бо є одним із найкращих, художньо виразних в мистецтві палаців України того періоду.
Цей чарівний мистецький куточок творили видатні зодчі Європи: архітект поляк Якуб Кубіцький,, що приніс сюди, в цей край, поширений в Європі класицизм; ландшафтний архітект ірландець Діоніз МакКлер з англійськими ідеями паркобудівництва; декоратор і скульптор італієць Жанбатісто Цагляно, навчений на кращих традиціях архітектури древньої Греції і Риму.
Маєток Самчики – синтез ідейно-художніх концепцій і прийомів архітектури, парківництва, декоративного й інших мистецтв у взаємозв’язку з поезією, філософією, літературою, музикою, живописом, екологією. Це мистецтво творення ансамблю за допомогою художніх законів композиції, перспективи, теорії світла й кольору, послуговуючись природнім матеріалом – рослинами, водою, рельєфом.

Єдиний в маєтках України і Китайський будинок, особливо його технологічне використання в давнину як холодильника. Рідкісною спорудою маєткових парків є «сад в мурах» для теплолюбивих екзотичних рослин, що зберігся тут.

Маєтковий парк привабить Вас 200-літніми екземплярами дерев, унікумами, реліктами, екзотами, червонокнижниками; адже понад 200 порід видів і форм дерев, кущів формують його цінність і красу.

Творили цю красу власники маєтку на протязі двох століть. Ян Самюель Хоєцький, що започаткував його в 1725 році, граф Пьотр Чечель, староста гайсинський, розбудовник ансамблю в кінці XVIII ст. (з Чечелів відомий в українській історії Дмитро полковник, комендант і захисник гетьманської столиці Івана Мазепи Батурина від московитів). Іван Угрімов, історик, що відзначився на освітній ниві села, Михайло Шестаков, громадський, культурний діяч України.
В кінці ХІХ – на початку ХХ ст. алеями парку ходили видатні, на той час, вчені, академіки, професори, державні діячі Петербурга, Москви, Києва, Варшави. Багато з них були приятелями Льва Толстого. Традиції осередку культури маєток плекає й сьогодні. Тричі він стає героєм художніх кінофільмів.
Заповідник «музей-маєток Самчики» лише спинається на ноги, але те, що ви побачите сьогодні, назавжди відіб’ється у вашій пам’яті. Маєток варто відвідати, до нього треба повертатись, черпати натхнення. Отож запрошуємо вас, під його тінисті алеї, в затишні зали.

22 листопада

Інші дати
Народився Володимир Даль (Козак Луганський)
(1801, м.Луганськ –1872) – російський вчений, письменник. Прославився як автор «Тлумачного словника живої великоросійської мови».
Розгорнути