- м. Київ, вул. Терещенківська, , пом. 1,3. tychynafm@gmail.com
- (044) 234-43-27, 278-40-01.
- Музей працює щодня. сб-нд-пн-вт-ср- 10.00-19.00; чт-пт-11.00-20.00
Якби Україна першої чветрі ХХ століття була репрезентована в світовий культурний простір через культуру, то першим у списку її представників був би поет і громадський діяч Павло Григорович Тичина (1891 – 1967).
Літературно – меморіальний музей – квартира П. Г. Тичини в місті Києві, що існує з 1980 року, зберігає обстановку, в якій жив і працював поет (1944 — 1967), що практично не зазнала змін.
П. Тичина заявив про себе, як поет збіркою «Соняшні кларнети» у 1918 році, що зразу же після виходу була перекладена на багато мов світу. На належність до певного поетичного напрямку сам поет не вказує, дослідники ж, зважаючи на неповторність особливу свіжість і оригінальність поезії Тичини, виділяють її особливу ознаку – «кларнетизм». Його «кларнетичні» поезії були перекладені на понад 50 мов світу.
Тичина був людиною великої різнобічної обдарованості, про що розповідають експонати музею. Він мав тонкий слух і володів багатьма музичними інструментами, серед яких кларнет, гобой, флейта, фортепіано та бандура, знався на малярстві і сам добре малював. В експозиції музею представлені його малюнки.
Найбільші друзі поета – книги, які є в кожній з 5 кімнат музею, наглядно ілюструють коло духовних запитів поета, що особливо простежується в його меморіальній бібліотеці, яка часто слугувала йому робочим кабінетом. Книгозбірня поета налічує понад 21 000 книг, серед яких – 3 500 з дарчими написами та автографами.
Особливою аурою відзначається вітальня, у якій складається враження ніби поет вийшов на кілька хвилин і зараз повернеться, щоб зустріти гостей. Вона зберігає спомини про зустрічі Павла Тичини з багатьма людьми: як з відомими діячами науки і культури, так і з молодими – початківцями.
Поет, громадський діяч, меценат, художник, музикант, диригент, науковець, поліглот (знав досконало близько 20 мов), що залишив переклади з 39 мов світу, диригент і фольклорист, залюблений у рідну мову і рідний край – таким залишився Павло Тичини в історії України, таким він представлений і в його меморіальному музеї.
Ціла низка унікальних експонатів зацікавить будь-кого з відвідувачів музею.